Θέμα: υψος
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 14-05-08, 15:36
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από αγνωστος χ Εμφάνιση μηνυμάτων
παω β γυμνασιου και ειμαι 180. απο το καλοκαιρι εχω παρει μονο 2.5 ποντους.υπαρχει περιπτωση του χρονου να παρω 10.η θα σταματησει η αναπτυξη μου γιατι επισης εχω και πολλεσ τριχεσ.
Υποπτεύομαι οτι δε θα ψηλώσεις πάρα πολύ ακόμα, αλλά δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Αυτό που χρησιμοποιούμε για να σταδιοποιήσουμε την εφηβική ανάπτυξη είναι το λεγόμενο Tanner stage. Χοντρικά μιλώντας, αν οι τρίχες αρχίζουν και καλύπτουν το εσωτερικό των γοφών ή το κάτω μέρος της κοιλιάς τότε η εφηβική σου ανάπτυξη έχει σχεδόν ολοκληρωθεί.

Κατα τα άλλα, είσαι ήδη πάνω από το μέσο όρο ύψους και λογικά όλο και κάτι θα πάρεις ακόμα, οπότε αν δεν πηγαίνεις για παίκτης του μπάσκετ νομίζω οτι μια χαρά είσαι.

Αυτό που μπορεί να απαντήσει κατηγορηματικά στην απορία σου (αν και τυπικά δεν έχεις λόγο να το κάνεις!!) είναι μια ακτινογραφία καρπού/μηριαίου όπου θα φανεί αν έχουν κλείσει οι διαφύσεις, δηλαδή τα κομμάτια του οστού που είναι υπεύθυνα για την επιμήκυνσή του. Αν όντως έχουν κλείσει τότε δεν πρόκειται να ψηλώσεις άλλο. Εννοείται οτι για την ανάγνωση της ακτινογραφίας χρειάζεται γνώμη ειδικού.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση