Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 11-12-11, 02:20
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπράβο Στέλιο!
Προσωπικά έχω να καπνίσω τρεις μήνες και η γυναίκα μου έναν.
Καλό είναι, όταν ξεκινάς να ατμίζεις, να παίρνεις μπουκαλάκια που περιέχουν 18mg νικοτίνης ανά ml για να μην ζητάς το τσιγάρο.
Όπως και "τσιγαρίσιες" γεύσεις, όπως το Maxboro και το Virginia της Natura, το Freedom το torque ή το Tribeca της Halo, κλπ κλπ...
Έτσι ξεπερνάς εύκολα τον σκόπελο των τριών ημερών. Μετά από τρεις ημέρες, αν δεν έχεις κάνει κανένα τσιγάρο δεν μπορείς να υποφέρεις ούτε τζούρα κανονικού τσιγάρου!
Στέλιο, θα σου πρότεινα να πας στα 9mg μετά από ένα μήνα και στα μηδενικά τον επόμενο.
Κατά βάση κάνω υγρά με μηδενική νικοτίνη (τη φραουλίτσα μου ή το virginia που έχει μία γεύση σαν μαλλί της γριάς) και τις ώρες που θέλω πραγματικά νικοτίνη (με τον πρωινό καφέ ή μετά το φαγητό) έχω τα 9άρια μου.
Δοκιμές να φτιάξω υγρό με γεύση μερέντα ή μαυροδάφνη στέφθηκαν με απόλυτη... αποτυχία.
Αλλά που θα μου πάει;


Χρήστο, η αρχή λειτουργίας του ΗΤ είναι πολύ πιο απλή.
Έχεις ένα δοχείο που το γεμίζεις με ένα υγρό.
Αυτό το υγρό (στην περίπτωση της Natura π.χ.) περιέχει κάπου στο 85% φυτική βρώσιμη γλυκερίνη, 10% ενέσιμο νερό και 5% άρωμα.
Κάπου εκεί είναι διαλυμένη και η νικοτίνη σε ποσοστό 9-24mg/ml.
Δηλαδή 0.9 - 2.4%.
Υπόψιν ότι νικοτίνη έχουν πολλά ζαρζαβατικά όπως η μελιτζάνα, η πατάτα, η ντομάτα κλπ.

Από το δοχείο ξεκινάει ένα φιτίλι που είναι τυλιγμένο σε μία αντίσταση της τάξης των 2Ω.
Η μπαταρία κάνει την αντίσταση να θερμανθεί, φτάνει το υγρό στο σημείο ζέσεως και παράγεται ατμός ο οποίος εισπνέεται από τον χρήστη.

Το μεγάλο κλου της υπόθεσης;
Σύμφωνα με έρευνες που έχουν γίνει, η νικοτίνη δεν περνάει στο αίμα του χρήστη! Για αυτό και το ΗΤ δεν μπόρεσε ποτέ να πάρει έγκριση σαν προϊόν που μπορεί να βοηθήσει κάποιον να κόψει το κάπνισμα!
Αυτό που κάνει η νικοτίνη είναι να δημιουργεί το λεγόμενο "χτύπημα" στο λαιμό του χρήστη (μία ξηρότητα στο λαιμό σου) ώστε να ξεγελάει τον εγκέφαλο, ο οποίος νομίζει ότι εκείνη τη στιγμή καπνίζεις!
Για αυτό το λόγο, ο οργανισμός περνάει όλο το σοκ της απεξάρτησης από τη νικοτίνη, εν αγνοία βέβαια του χρήστη.
Τα ούλα ματώνουν (η νικοτίνη λειτουργεί σαν αιμοστατικό), έχεις καούρες στο στομάχι, παχαίνεις, μπορεί να έχεις υπνηλία και ταυτόχρονα αϋπνίες, υγρή μύτη κλπ...
Αν δεν κάνεις κανένα τσιγάρο, το σώμα σου σε σπρώχνει να κάνεις το ΗΤ πιπίλα. Γιατί ενώ ο εγκέφαλος σου και εσύ το χαίρεσαι, το σώμα σου δεν λαμβάνει νικοτίνη.

Πρακτικά δεν συντελείται λοιπόν καύση στο ΗΤ, παρά μόνο σε μία περίπτωση.
Όταν κάψεις το φιτίλι. Και τότε βγάζει μία γεύση καμένου, που αν δεν το επιδιορθώσεις είναι για πέταμα (κυκλοφορούν ανταλλακτικά).
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Diamond για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (11-12-11)