Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 01-12-07, 03:05
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
...και οι φιλοι της που ξερουν σκοποβολη και αλλες πολεμικες τεχνες
Αυτό πού το πας; Τσάμπα νομίζεις πληρώνω το Τάε Κβο Ντο;

Πέρα από την πλάκα, πρώτος κανόνας είναι να μιλάμε στα παιδιά μας ειλικρινά και με ωριμότητα για το σεξ, από την πρώτη στιγμή κιόλας που μας ρωτάνε.
Η παιδοψυχολογία λέει πως αν ένα παιδί έχει περάσει τα δύο και δεν έχει ρωτήσει καν πώς γίνονται τα παιδιά, προκαλέστε το να ρωτήσει. Ξεκινάμε απλά, εύπεπτα θέματα ώστε να μπορέσουμε σταδιακά να περάσουμε το μήνυμα στο παιδί πως το σώμα του είναι δικό του και δεν έχει κανείς το δικαίωμα να το παραβιάζει με κανένα τρόπο.
Δεύτερος χρυσός κανόνας, μάθετε τα παιδιά σας να σας εμπιστεύονται. Να σας τα λένε όλα. Να ξέρουν πως μπορούν να τρέξουν σ' εσάς για ό,τι τα απασχολεί, όσο μηδαμινά και γελοία αν σας φαίνονται τα προβλήματά τους. Για τα ίδια είναι βουνό.
Δώστε τους να καταλάβουν πως τα αγαπάτε, πως τα πιστεύετε, πως τα ακούτε - με την προϋπόθεση βέβαια πως όλα αυτά ισχύουν. Πώς όσο σοβαρό κι αν είναι ένα πρόβλημα, μαζί σας θα μπορέσει να το λύσει ή έστω να το απαλύνει.
Δώστε τους να καταλάβουν πως είστε "εδώ" οτιδήποτε κι αν συμβεί. Κι αν ακόμα κάνουν λάθος, κι αν ακόμα κάποια στιγμή χρειαστεί να τα "μαλώσετε" ή να τα "τιμωρήσετε", να ξέρουν πως στην πραγματικότητα αυτό θα είναι πιο ανώδυνο από τον κυκαιώνα στον οποίο θα μπλέξουν αν θελήσουν να παραμείνουν μόνα τους σ' έναν αγώνα που δεν είναι για το μπόι τους. Για οποιοδήποτε θέμα. Ξεκινώντας από μικρά.

Η μεγαλύτερη κατάρα ενός παιδεραστή, είναι να μην πιάσει το "μην το πεις στη μαμά σου, είναι δικό μας μυστικό"
Μάθετε στα παιδιά σας να ξεχωρίζουν τα "μυστικά".

Όσο για το τι θα έκανα σε όποιον θα πείραζε τα παιδιά μου... το έχω δηλώσει σαφώς και σε άλλα θέματα.
Μαύρο φίδι που τον έφαγε, δεν πα να 'ταν ο Θεός ο ίδιος! (Θε μου συγχώρα με... metaphorically speaking)
Όποιος θέλει σαφέστερη απάντηση... ας τολμήσει να δοκιμάσει!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση