Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 01-06-11, 01:00
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από littlestar Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα....δεν ξέρω αν θα μου απαντήσει κανεις στις ερωτήσεις μου...Αλλά το αγόρι μου πάσχει απο την νόσο του κροον...Στην αρχή της σχέσης μας δεν ήξερα τίποτα αλλά όταν το έμαθα προσπάθησα να βρω πληροφορίες..Το θέμα είναι ότι με τον καιρό μου ανοίχτηκε και μου είπε ότι του έχουν αφαιρέσει 20 εκ. από το παχύ έντερο.Βλέπω ότι τρώει πολύ και καλά άλλα συνεχίζει και ανήκει στην κατηγορία φτερού!!Βιταμίνες δεν παίρνει....Η δουλειά που κάνει είναι σκληρή και δεν προσέχει καθόλου την υγεία του!Το θέμα είναι ότι προσπαθώ να μην έχουμε εντάσεις στην σχέση μας γιατί ξέρω ότι είναι μεγάλος παράγωντας η καλή ψυχολογία!Αλλά και αυτός δεν παίρνει τα φάρμακα του!Δεν πάει στον γιατρό.Και σήμερα ένας φίλος μου είπε οτι υπάρχουν και περιπτώσεις θανάτου από την νόσο αύτη.Ξέρετε αν έχουν υπάρξει τέτοια περιστατικά?Σας ευχαριστώ πολυ.
Γεια χαρά, επειδή είμαι φρέσκος με τη νόσο αυτή κι έκανα κάποιες συζητήσεις με τον γιατρό μου, του 'κανα κι εγώ αυτή την ερώτηση.Η απάντηση που πήρα ήταν ότι ναι,υπάρχει περίπτωση να απεβιώσεις από αυτή τη νόσο εφόσον δεν την παρακολουθείς! Δλδ, μπορείς να πάθεις καρκίνο στο παχύ έντερο.....τα υπόλοιπα τα γνωρίζεις...Όσο πιο νέος αποκτάς αυτή τη νόσο τόσο πιο πολλές πιθανότητες είναι να παρουσιάσεις καρκίνου του παχέως εντέρου σε νεότερη ηλικία.Αλλά η επιστήμη έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που με "τακτική" παρακολούθηση και φαρμακευτική αγωγή αποτρέπει στο να φτάσεις σε αυτό το σημείο.Γι' αυτό, καλό θα 'ταν για τον σύντροφό σου να κάνει όλες τις απαραίτητες εξαιτάσεις και να ακούει τον γιατρό του.Κανένας δεν θέλει το κακό του.Η φαρμακευτική αγωγή είναι κάτι που πρέπει να δεχτεί και να μην τα αφήνει έτσι στο φλου, δεν είναι παίξε-γέλασε αυτή η νόσος.Συγγνώμη αν ακούγουμαι δραματικός αλλά θέλω να τονίσω την σοβαρότητα της νόσου επειδή όπως είπες ο σύντροφος σου δεν προσέχει καθόλου την υγεία του.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stathakis για αυτό το μήνυμα:
littlestar (01-06-11)