Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #435  
Παλιά 23-04-10, 16:01
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Angelica, δεν είμαι γιατρός, αλλά χρόνια φλεγμονή/ες στο παχύ έντερο σημαίνει ελκώδης κολίτιδα ή νόσος του crohn. Χρόνια φλεγμονή/ες σε μέρος του εντέρου ή σε κάποιο άλλο τμήμα του πεπτικού συστήματος σημαίνει νόσος του crohn. Όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη και κατά πάσα πιθανότητα. Έχει να κάνει και με το πόσο συνεχείς ή όχι είναι η φλεγμονή... Πάντως χρόνια φλεγμονή σημαίνει φλεγμονή που την έχεις για όλη σου τη ζωή.. εξού και χρόνια (όλο το χρόνο κάθε χρόνο). Αν υπάρχουν φλεγμονές που έρχονται και παρέρχονται, ναι λισως είναι κάτι άλλο.. π.χ. απλή κολίτιδα ή απαστική κολίτιδα.. Πάρε και άλλες γνώμες από γιατρούς για να το εντοπήσεις και να το επιβεβαιώσεις, αλλά εντάξει δεν είναι και για να τρελένεσαι.. Και αν είναι χρόνια δε σημαίνει και πως δεν αντιμετωπίζεται. Εγώ έχω crohn 3 χρόνια και ζω φυσιολογικά. Εντάξει τα πονάκια πού και πού δε λείπουν, αλλά παίζει να ΄μαι ίσως καλύτερα π.χ. από κάποιον με δυσκοιλιότητα ή άλλο πρόβλημα. Μη χάνεις το κουράγιο σου και πίστεψε στον εαυτό σου και τις δυνάμεις σου