Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #395  
Παλιά 26-03-10, 15:18
tegonik Ο χρήστης tegonik δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-04-10 13:23
Γεια χαρά σε όλους

Είμαι ο Νίκος και η δική μου εμπειρία στο θέμα αφορά τον πατέρα μου.Είναι 63 χρονών και πάσχει απο την νόσο Crohn στο λεπτό έντερο κοντά στα 5 χρόνια. Το τελευταίο διάστημα είναι συνέχεια σε έξαρση (καμιά φορά τα κάνει και στον ύπνο του!) και πλέον έχει πάθει κατάθλιψη και δεν έχει καμία απολύτως διάθεση για ζωή.Μετά απο άπειρες εξετάσεις και εκατοντάδες επισκέψεις σε νοσοκομεία και γιατρούς έχει απογοητευθεί και έχει μeταμορφωθεί σε ;eναν άνθρωπο ζόμπυ. Εχει χάσει πολύ βάρος και ότι φαρμακευτική αγωγή ακολούθησε δεν τον βοήθησε καθόλου (σε μερικές περιπτώσεις τον έκαναν χειρότερα οι παρενέργειες). Στο μεταξύ ενώ κολονοσκοπήσεις ,κάπσουλα και γαστροσκοπήσεις δείχνουν νόσο Chron, η βιοψία όχι ,αλλά οι γιατροί είναι πεπισμένοι ότι την έχει.
Επειδή τα συμπτώματα του εκτός απο 12ωρη διαμονή στην W.C περιλαμβάνει αδυναμία ,πόνους στην κοιλιά ,κακή όραση, απώλεια βάρους και παντελής έλειψη διάθεσης ,υποθέτω ότι έχει έλειψη βιταμινών μιας και τις περισσότερες τροφές τις αποβάλει 20 λεπτά μετά την εισαγωγή τους στο πεπτικό του σύστημα.
Κανένας γιατρός όμως μέχρι σήμερα δεν έχει θίξει το θέμα των βιταμινών και του υποσιτισμένου οργανισμού του, και μέχρι στιγμής δεν έχει πάρει κανενός είδους συμπλήρωμα διατροφής (βιταμίνης, σιδήρου κ.τ.λ).
Την Δευτέρα και κατόπιν δικής μου παρότρυνσης θα κάνει μικροβιολογικές εξετάσεις για να δούμε τα επίπεδα αυτά στον οργανισμό του.

Εχει κανείς ανάλογη εμπειρία στον έλεγχο απο μη σωστό σιτισμό?

Επίσης η γνώμη μου είναι (και μιλώ χωρίς βέβαια να πάσχω απο την νόσο...άλλα πιστέψτε με την ζω έντονα καθημερινά) να πραγματοποιήσουμε συναντήσεις που θα δώσουν την δυνατότητα να γνωριστούνε άτομα που πάσχουν απο την ίδια νόσο και να μιλήσουν δημόσια και ανοιχτά για την ασθένεια τους. Πιστεύω οτι θα είναι μεγάλη ψυχολογική υποστήριξη μιας και απο αυτά που έχω καταλάβει όλο αυτό το διάστημα είναι ότι ο ψυχολογικός παράγοντας σε αυτή τη νόσο είναι και ο σημαντικότερος στην αντιμετώπιση της.