Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 25-01-07, 23:13
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
...Ήθελα να σου πω απλά ότι δεν είναι και πολύ σωστό η κάθε συζήτηση να εκτέπεται σε θεολογικά θέματα.

Κάναμε το ίδιο στο θέμα με τις εκτρώσεις, το κάναμε στο θέμα για την ευθανασία, το κάναμε και σε άλλα θέματα με αποτέλεσμα αυτά τα θέματα να είναι αδύνατον να συνεχιστούν και ουσιαστικά να κλείσουν.
Φυσικά και πρόθεσή μου, δεν είναι να φέρνω με τις θέσεις μου το ''αδιέξοδο'' στις συζητήσεις, αλλά το διέξοδο στη ζωή, για ποιότητα που μας αναλογεί σαν ανθρώπους και την αξίζουμε. Διέξοδο από το παράλογο στο λογικό και αν είναι δυνατόν και στην χάρη και την ''τάξη'' του Υπέρλογου. Γιατί όχι;

Κάποια ερωτήματα, αν μου επιτρέπεις. Στο θέμα της ευθανασίας, στο θέμα των εκτρώσεων, που άπτονται της ζωής και του θανάτου, ΔΕΝ χωρούσε θεολογική προσέγγιση; και εκτιμώ, πως όποτε εκφέρω την γνώμη μου, σε σοβαρά θέματα, προσπαθώ να της προσδίνω λογικό, επιστημονικό, φιλοσοφικό και θεολογικό υπόβαθρο, με την αντίστοιχη τεκμηρίωση, παρά θρησκολογικό και μονοδιάστατο.

Στο θέμα της γλώσσας μας, δεν ήταν αρκετά τα ενδεικτικά στοιχεία, ότι έχει σχέση η φιλοσοφία δόμησής της, με την Ορθοδοξία; (όπου Ορθοδοξία, ΔΕΝ είναι ούτε θρησκεία, ούτε τελευταίο (κατ' άλλους) φρούτο...). ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. Το Α και το Ω. Προσωπική μου άποψη είναι, πως δεν ήταν εκτροπή της συζήτησης, αλλά νοερή κίνηση εις τας πηγάς... (αναμένοντας κι άλλες επ'αυτού, γνώμες).

Σέβομαι την επιθυμία σου για την τήρηση ''αποστάσεων'', αλλά επέτρεψέ μου ακόμη και στο ποδόσφαιρο... και στο basket, και σε κάθε υγιή δραστηριότητα που επιδέχεται τύπωση, (όπως όταν περνά ο μαγνήτης διευθετούνται σε δυναμικές γραμμές, τα πρώην άτακτα ρινίσματα σιδήρου, αλλά όχι τα ξύλα...) να διακρίνω σημεία θεολογίας και επαφής του θείου θελήματος με το ανθρώπινο. Άλλωστε εν αυτώ ζώμεν και κινούμεθα και εσμέν... και με αυτήν την οπτική, ΔΕΝ τον βγάζω έξω... ίσα ίσα, επιθυμώ να μπολιάσω και γλυκάνω με Την παρουσία Του, όλη τη φύση.

Συγγνώμη για την ακούσια αναστάτωση, λαμβάνοντας υπόψην σου, πως για τον λόγο αυτό, (να μην κλείνω τα θέματα) ήδη δεν εξέφραζα πάντα την γνώμη μου σε θέματα, που τα έβλεπα λίγο διαφορετικά. Καιρός του λαλείν, καιρός του σιωπάν... Η βάση είναι βάση. Εύχομαι, ό,τι καλύτερο
Απάντηση με παράθεση