Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 22-01-07, 18:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να βαφτίζονται μεταφυσικές αναζητήσεις, να χρησιμοποιούν και τις δικές τους ορολογίες, στην κυριολεξία όμως είναι φυσικές, φυσικότατες μάλιστα, απλά είναι πιο βαθειές, πιο ανακούμπητες από την επιστήμη
Αυτό το μικρό καρφάκι στόχευε εμένα για όσα είπα στο σχετικό θέμα :-).

Δεν είχα σκοπό να υποβιβάσω τα λεγόμενα σου για την Οδύσσεια, απλά το θέμα είναι στους διαύλους που ανοίγεις, πόσο εύκολο είναι κανείς να τις ακολουθήσει με πιθανότητες να καταλάβει τι συμβαίνει.

Έχεις ασκήσει την σκέψη σου σε δρόμους που για εμάς είναι αδύνατον να ακολουθήσουμε. Να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα, έχεις γράψει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα στο θέμα που απαντάω τώρα, όμως είναι τόση η δυσκολία να σε ακολουθήσουμε στο καλά χαραγμένο και δουλεμένο από σένα δρόμο, που αδυνατούμε να κάνουμε παρατηρήσεις, αδυνατούμε να ανταλλάξουμε απόψεις.

Ακόμα και στο θέμα της Οδύσσειας, μας έβαλες πάλι σε ένα δύσκολο μονοπάτι και εκεί ουσιαστικά έκλεισε η συζήτηση, λόγω αδυναμίας απάντησης.

Ας δούμε ένα παράδειγμα :

ΙΣΡΑ(ΗΛ)+(ΕΛ)ΛΑΔΑ έχοντας μία νοερή αλλά βατή εναλλασσόμενη σκυταλοδρομία παιδείας. Παιδείας που στόχο έχει το Σταυρωμένο στο Κέντρο, Θείο Πρόσωπο, τον Ζωοδότη και τροφοδότη του κόσμου (Αγάπης, Σοφίας και Δύναμης) Ιησού Χριστό, που η ακολούθησή Του, μας οδηγεί από τη γη στον ουρανό και στον Τριαδικό Θεό.
Εγώ εδώ χάνω ακονητή. Αδυνατώ να καταλάβω τον δίαυλο που οδηγείς την σκέψη σου. Κάπου εκεί ταίριαξε το υπερφυσικό που είπα και στο οποίο μου απαντάς.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση