Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 11-05-14, 11:34
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας νομαδικός πολιτισμός που ήξερε γραφή και ανάγνωση εκείνη την εποχή, δεν γίνεται πρακτικά.
Απο που προκυπτει οτι ο νεολιθικος πολιτισμος αυτος ηξερε γραφη και αναγνωση; Δεν ειναι πιο λογικο να υποθεσουμε οτι προκειται για καποια μαγικα ή μνημονικα συμβολα που τα ηξεραν καποιοι αρχηγοί ή ιερείς;

δεν μπορώ να δεχτώ, σε ένα τόπο, σαν τον Ελλαδικό, που 16 από τα γράμματα του αλφαβήτου, προυπήρχαν σε επιγραφές, περίμεναν 5.000 χρόνια να μας έρθουν οι άσχετοι οι Φοίνικες από το πουθενά, να μας μάθουν να γράφουμε.
Πρώτον, το οτι προϋπήρχαν αυτα τα 16 γράμματα του αλφαβήτου είναι δική σου εκτίμηση, βασισμενη σε οπτικες ομοιοτητες που θα μπορουσαν να ειναι συμπτωση, επαναλαμβανω, γιατι δεν υπαρχει κανενα στοιχειο οτι το σημερινο αλφαβητο ειναι απευθειας απογονος εκεινων των συμβολων. Δευτερον, δεν περιμεναμε 5000 χρονια να μαθουμε να γραφουμε, ειχαμε ηδη τις Γραμμικες Α και Β μεχρι που εγκαταλειφθηκαν. Τριτον, δεν μας εμαθαν οι ασχετοι οι Φοινικες να γραφουμε: ειδαμε τη χρηση ενος αλφαβητικου συστηματος, μας αρεσε, το υιοθετησαμε, το προσαρμοσαμε και το τελειοποιησαμε. Εκει που οι Φοινικες ειχαν μονο επιγραφες, εμεις γραψαμε ολοκληρη λογοτεχνια και γραμματεία.

Οταν ενας πολιτισμος παιρνει ιδεες απο εναν αλλον δεν κοιταζει αν ειναι "ασχετος" ή αν έρχεται "απο το πουθενά", ούτε αν ειναι ανωτερος ή κατωτερος, αν εχει λογοτεχνια, φιλοσοφια και επιστημες. Ουτε κοιταζει αν αργοτερα θα εχουν εγωισμο οι απογονοι του. :P

Ειναι σαν να λες οτι "περιμεναμε απο τους βαρβαρους Τουρκους να μας μαθουν να μαγειρευουμε" επειδη εχουμε ανατολιτικες συνταγες στην κουζινα μας. Δεν παει ετσι.

Δεν το πάει ο εγωισμός μου βρε παιδί μου.
Αυτο εξηγει πολλα

Δεν μιλαμε για τους Φοινικες αντιστοιχους Κυριλλο και Μεθοδιο που ηρθαν σαν μαγκες με τον πλουσιο πολιτισμο και γραμματεια τους σε εμας τους βαρβαρους για να μας διδαξουν και να μας εκπολιτισουν. Μιλαμε για διαφορετικο σκηνικο, για ανταλλαγη ιδεων μεταξυ αρχαϊκών λαών. Επομενως δεν ειναι καθολου υποτιμητικο να παραδεχομαστε οτι πηραμε μια ιδεα απο ενα αλλο πολιτισμο, ανώτερο, κατωτερο δεν εχει σημασια που απλα ετυχε να εχει κατι που εμεις δεν ειχαμε. Ουτε κανει τον αλλο πολιτισμο πιο μαγκα. Και οι Φοινικες απο αλλού το πήραν το αλφαβητο τους.

Το οτι καταφεραμε και εξαπλωσαμε το Ελληνικο αλφαβητο, απο το οποιο προερχεται το Φρυγικό, το Ετρουσκικο, το Λατινικο, το Ρουνικο, το Κοπτικο, το Κυριλλικο, το οτι με αυτο γραψαμε τοσο πλουσια γραμματεια, ειναι δικη μας μαγκιά.

Γραπτό κείμενο στα φοινικικά έχουμε;;;;;;;

Καμιά επιγραφούλα;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 11-05-14 στις 12:42
Απάντηση με παράθεση