Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 30-04-14, 20:12
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κύριε Χάος, αντιπαρέρχομαι το κάπως επιθετικό σας ύφος, και σας παρακαλώ να ανεχτείτε μια ακόμα απάντηση μου για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.

Εαν εκφραζετε καποια συγκεκριμενη πεποιθηση ή ιδεολογια, πχ. Ελληνοκεντρική είναι δικαίωμά σας και δεν έχω καμία πρόθεση να επιτεθώ σε αυτή. Οι αποψεις σας ειναι παγιωμενες μιας και ετσι εκφραζετε την αγαπη σας στην Ελλαδα (και πιστευετε οτι ειναι ο μονος σωστος τροπος). Όμως στο διαδίκτυο υπάρχουν άτομα που ψάχνονται, και μέσα σε όλο αυτό το εθνικιστικό ρύπο που βασίζεται σε παρερμηνείες και θεωρίες συνωμοσίας, χρειάζεται και καποιος αντιλογος.

Ο Ελληνοκεντρισμός λοιπόν για να αποδειξει την τυχόν ανωτερότητα του Ελληνικού λαού και της Ελληνικής γλώσσας βασίζεται σε αρχές οι οποίες ουδόλως ενδιαφέρουν την γλωσσολογία, όπως αρχαιότητα, αυτοχθονία, καθαρότητα κλπ. Όμως η αξία και η κληρονομιά της Ελληνικής γλώσσας είναι ήδη ιστορικά δεδομένη. Δεν εχει σημασια αν είναι 10000 ετών ή 5000, αν ανήκει στην ΙΕ ή στην πχ Καρτβελιανή οικογενεια, αν πήρε λέξεις και γράμματα από τους Σημίτες ή όχι, αν αποτελειται απο 4δισ. λεξικους τυπους, η λιγοτερους.

Κατα την ταπεινη μου γνωμη η Ελληνική γλώσσα δεν εχει να κερδίσει τίποτα με το να θέλει κάποιος να αποδείξει οτι απο αυτην ξεκινησαν "τα πάντα", πόσο μάλλον χρησιμοποιώντας ψευδοεπιστημονικά στοιχεία, παρετυμολογήσεις και επιθέσεις σε όσους έχουν αντίθετη (δηλ. την ορθόδοξη) άποψη. Με το να θελω να ξεκαθαρίσω γιατί η παρούσα γλωσσολογία δεν δέχεται οτι το Night προήλθε απο τη "νυξ", δεν το κανω για να μειωσω την Ελληνική γλωσσα, αλλα για να δειξω οτι αυτο δεν εχει καμια σημασια για την αξια της Ελληνικής γλωσσας.

Και τελος, η λογικη του μαυρου-ασπρου ειναι πολυ απλοϊκή. Είναι γνωστή η τακτική του Ελληνοκεντρικου δόγματος, την οποια συναντω παντου στο διαδικτυο, να καταφευγουν οι εκφραστες της σε συνωμοσιολογίες και κατηγορίες όποιου διαφωνεί μαζι τος εκφράζοντας την ορθόδοξη επιστήμη. Το οτι λειτουργουμε σαν "απολογητές" της ορθόδοξης γλωσσολογίας και ανταπαντούμε σε παρερμηνείες και παρανοήσεις, δε σημαινει οτι είμαστε ύποπτοι, ούτε οτι ανηκουμε σε καποιο αντιπαλο ρευμα παγκοσμιοποίησης ή ανθελληνισμού ή ξερω γω τί άλλο. Ετσι το δογμα αυτο αποκλειει εξ αρχης καθε διαλογο αφού ο,τι επιχειρημα και να παρουσιαστει, θα θεωρειται εκ του πονηρου, ύποπτο, ή προϊον προπαγάνδας και συνομωσίας. Παροτι θα ηταν βολικο κατι τετοιο, δυστυχως θα σας απογοητευσω, και σας ενημερωνω οτι δεν εκπροσωπουμε καμια παγκοσμιοποιημενη ιδεολογια και καμία ανθελληνική συνωμοσία

Όπως θα επέμβω όταν διαβάσω να αποκαλείται ο Μ. Αλέξανδρος "αρχαίος Σκοπιανός", έτσι θα επέμβω όταν διαβάζω τερατολογίες για την Ελληνική γλώσσα. Και δε θα νιωσω καθολου οτι την "μειωνω", γιατι αυτο το εξωπραγματικό/υπεράνθρωπο/εξωγηινο/Ατλαντιδικό/προκατακλυσμιαίο πράγμα, ηλικιας 5000 ετων με τους 4 εκατομμυρια λεξικους τυπους που παρουσιάζεται στο διαδικτυο και χαφτουν και αναπαραγουν οι μαθητες και οι Ελληναράδες συνωμοσιολογοι, δεν ειναι η Ελληνική, ουτε καμια αλλη ανθρωπινη γλώσσα.

Απο κει και περα θεωρώ φασιστικό να θεωρειτε ανθελληνες ολους οσους δεν αποδεχονται τις τραβηγμενες θεωριες που θελουν να ξαναγραψουν την Ιστορια απο την αρχη, και να εχετε την απαιτηση να σιωπουμε οταν βλεπουμε τερατολογίες μόνο και μονο επειδη δηθεν "μειωνουμε" αυτο που εσεις θεωρειτε Ελληνική γλωσσα. Μπορουμε να αγαπαμε την Ελλαδα και τη γλωσσα χωρις να πιστευουμε οτι ειναι η γλωσσα των θεών, χωρις να πιστευουμε οτι εχει μαθηματικη δομη, χωρίς να πιστευουμε οτι ειναι καποια Μητερα Γλωσσα. Επιτρεψτε μας λοιπον να την αγαπαμε κι εμεις με το δικο μας τροπο, στο πλαισιο το οποιο θεωρουμε ρεαλιστικο και ορθολογικο, αυτο που διδαχθήκαμε και σπουδάσαμε. Η μόνη μας αμαρτια είναι οτι δεν το επιδεικνύουμε δεχόμενοι θεωρίες που δεν δεχόμαστε.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 04-05-14 στις 11:53
Απάντηση με παράθεση