Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #50  
Παλιά 28-05-13, 20:32
Το avatar του χρήστη seismic
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-03-20 20:08
Δεν μπορούμε να έχουμε την κατάλληλη θεραπεία, όταν δεν έχουμε την σωστή διάγνωση.
Την έχουμε αυτήν την διάγνωση ως προς την φόρτιση του σεισμού, και την απόκριση του φέροντα?
Εγώ πιστεύω ότι δεν την έχουμε, διότι ...
Oι συντελεστές που καθορίζουν τη σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών είναι πολυάριθμοι, και εν μέρει πιθανοτικού χαρακτήρα.

(Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της.)
Ακόμα η μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, έχουν πιθανότητα
υπέρβασης, μεγαλύτερης του σχεδιαζόμενου 10%

Ο συσχετισμός των ποσοτήτων (αν μπορούμε να το δούμε έτσι) «αδρανειακές εντάσεις - δυνάμεις απόσβεσης - ελαστικές δυνάμεις - δυναμικά χαρακτηριστικά κατασκευής - αλληλεπίδραση εδάφους κατασκευής - επιβαλλομενη κίνηση εδάφους»
είναι μη γραμμικής κατεύθυνσης , και ανεξερεύνητες στη δυναμική των κατασκευών.
Συμπέρασμα.
Σχεδιάζεται εμπειρικά και όχι με διάγνωση και εξειδικευμένη θεραπεία.

Είσαστε υπεύθυνοι όταν στον σεισμό η κατασκευή αστοχεί, τόσο.. όσο υπεύθυνοι είναι και οι μηχανικοί αεροσκαφών όταν το αεροπλάνο πέσει στο έδαφος.
Οι μηχανικοί αεροσκαφών εκτελούν εκτεταμένη έρευνα, για να μάθουν την αιτία της συντριβής, και να λύσουν το πρόβλημα ώστε αυτό να μην επαναληφθεί.
Εσείς την κάνετε αυτήν την έρευνα?
Ναι την κάνετε, και κλείνετε τις ρωγμές με σοβά.
Υπάρχει μητρώο του κάθε έργου με καταγραφή και αποτίμηση βλαβών?... ή ζούμε μέσα σε μελλοντικούς τάφους?
Ποιος μηχανικός είναι αυτός ο οποίος μπορεί να δώσει με σιγουριά πιστοποιητικό καταλληλότητας σε κτήριο μετά από έναν ισχυρό σεισμό, όταν αυτό το κτήριο έχει επικαλυφθεί με μονωτικά ελαστικά υλικά, με αποτέλεσμα να μην βλέπεις την βλάβη του στοιχείου?
Γιατί τα λέω όλα αυτά? ....για να πω ένα πολύ απλό και λογικό συμπέρασμα.

Στην Ελλάδα δύο είναι οι προτάσεις για την βελτίωση του αντισεισμικού κανονισμού.
1) http://www.marneris.gr/Parsant/ ο οποίος μπήκε στον ΚΑΝ.ΕΠΕ
2) Η δική μου πρόταση.
Καμία άλλη.
Οι αρμόδιοι φορείς του κράτους, έπρεπε ναι ή όχι να εξετάσουν την πρότασή μου?
Που πάνε τα κονδύλια για έρευνα του ΕΣΠΑ?
Αν δεν πάνε στην πρότασή μου, σε πια άλλη πρόταση πάνε?
Αντί να κυνηγάμε Κινέζους, δεν θα ήταν καλύτερα να βοηθάμε τους Έλληνες?
Θα μπορούσε να είναι το δικό μου ένα εξαγωγικό μηχανολογικό προιόν?
Μπορεί η σιωπή να είναι χρυσός,...αλλά μπορεί να είναι και συνενοχή σε φόνο.
Τελικά οι αντισεισμικοί κανονισμοί, φρενάρουν την επιστήμη, διότι πριν τελειοποιηθούν τελειοποίησαν την κατηχητική γνώση.
Η επιστήμη κτίζετε με τον διάλογο και την κριτική πάνω στην κατάθεση ιδεών.
Δεν χτίζετε με αλώβητους κανονισμούς σκυροδέματος.
Το ζήτημα είναι αν αυτό το γνωσιακό καθεστώς μιας εφεύρεσης μπορεί να ισχύσει σε μια κλειστή κοινωνία, δηλαδή σε μια παραδοσιακή κοινωνία φυλετικού τύπου ή σε μια σύγχρονη ολοκληρωτική κοινωνία. Εκεί ισχύει ένα καθεστώς «κατηχητικής» γνώσης, δηλαδή ενός δόγματος που προφυλάσσεται από τυχόν διάψευση.
Αυτό συμβαίνει διότι κύριο μέλημα αυτού του τύπου της κοινωνίας είναι η διατήρηση της ενότητας μέσα από ένα κοινό σύστημα πίστης που δεν υπόκειται σε διάψευση, στην ετυμηγορία του πειράματος ή στην κριτική συζήτηση.

Δεν έχω καταλάβει τελικά, τι σημαίνει ( σέβομαι την επιστημονική κοινότητα.)
Την σέβομαι διότι ασχολούμαι με αυτήν στην έρευνα,
ή την σέβομαι σαν κατηχητική θρησκεία?
Απάντηση με παράθεση