Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 06-08-10, 18:52
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εικόνα που βγαίνει, είναι αυτή του δασκάλου
Βέβαια.. υπάρχει και η περίπτωση ο pazo να τα έγραψε αυτά επειδή δεν είναι απαραίτητα προφανές ότι εσύ (ή άλλοι που τυχόν διαβάζουν) γνωρίζουν αυτό ή εκείνο. Θα ήταν σωστότερο να γράψεις "η εικόνα που λαμβάνω εγώ [δηλ. εσύ] είναι αυτή του δασκάλου". Εμένα δε μου βγαίνει τέτοια εικόνα - και δεν το γράφω αυτό για υποστήριξη, μια χαρά μπορώ να σφαχτώ αν χρειάζεται

Εσύ λαμβάνεις Α κι εγώ Β επειδή τα μηνύματα είναι απλά σύμβολα στην οθόνη μας και δε συνοδεύονται από τη γλώσσα του σώματος που χρησιμοποιούμε στις προσωπικές μας επαφές. Έτσι το όποιο συναισθηματικό καπέλο "φοράμε" στους χρήστες δεν είναι απαραίτητα σωστό. Εννοείται φυσικά ότι αυτό ισχύει για όλους. Πχ εσύ μπορεί να θεωρείς "λεπτή ειρωνία" κάποια πράγματα που άλλους ενοχλούν σημαντικά περισσότερο ή εγώ να φαίνομαι σπαστικός όταν, ουδέτερα, αναφέρω γεγονότα.

Επί του θέματος, δε θεωρώ άστοχο τον αρχικό προβληματισμό σου, δεν ξέρω όμως αν η εναλλακτική προσέγγιση (δηλ. η εκ των υστέρων αντιμετώπιση) μπορεί να δουλέψει στο συγκεκριμένο χώρο.

Προβλήματα για σκέψη...


υγ: μηνύματα γράφω μόνο με την ιδιότητα του "μέλους" και ότι αυτή συνεπάγεται
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση