Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 05-08-10, 18:37
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Archmage, παρεκτροπή από παρεκτροπή διαφέρει. Αν μπω στους βίους αγίων και πω "είστε βλάκες που πιστεύετε στα θαύματα" εκεί, ναι, να παρέμβει ο Φούφουτος (κοπυράιτ: Easty). Αν μπω και πω "εξηγήστε μου γιατί πιστεύετε ότι ο τάδε βίος ισχύει" και παρέμβει ο Φούφουτος επειδή το μέλος που το ανέβασε θίχτηκε, έχουμε να κάνουμε με κατάφωρη αδικία και υπερφίαλο χαρακτήρα. Αν μπαίνουμε μόνο για να επικροτούμε, τι θέλουμε και μπαίνουμε; Δεν είναι λέσχη εδώ, είναι φόρουμ.

Μη μένουμε όμως στα σκληρά ή κακοπροαίρετα σκισίματα. Εγώ έκανα λόγο για άσχετα ή χιουμοριστικά σχόλια που ξύνουν τις υπερευαίσθητες χορδές ορισμένων μελών. Συχνά, έχω την αίσθηση ότι συνυπάρχω με άτομα εγωπαθή, που δεν αντέχουν τις αντίθετες γνώμες. Οφείλουμε να σεβόμαστε τους συνδικτύους μας, ακόμη κι αν διαφωνούν.

Πολλές φορές έχω πετάξει σχόλιο και έχει βαρύνει η ατμόσφαιρα και έχω χαρακτηριστεί εριστική. Γιατί;

Δε νομίζω ότι αυτός που ανοίγει το νήμα πρέπει να έχει βαρύτερο λόγο. Υπάρχουν οι Φούφουτοι γι' αυτήν τη δουλειά. Εξάλλου, όπως προείπα, αν ενοχληθεί με την εξέλιξη της κουβέντας, το λέει δημοσίως. Δε βάζει κρυφά το Φούφουτο να σβήσει/μεταφέρει χωρίς άλλες εξηγήσεις.

Επίσης, οι Φούφουτοι, κάποιες φορές, υπερεκτιμούν την αρμοδιότητά τους και από θέση ισχύος, κόβουν και ράβουν κατά το δοκούν. Διότι, για να είσαι δίκαιος μοντέρ, δεν απαιτείται απλά και μόνο να γνωρίζεις απ' έξω το καταστατικό. Χρειάζεται να έχεις κοινωνική γνώση, γνώση διαχείρισης ανθρώπων και καταστάσεων, σοφία κοινωνική. Να ξέρεις πότε ακριβώς και πού ακριβώς και πώς ακριβώς πρέπει να παρέμβεις.

Κατά τα άλλα, αν θέλετε όντως συμπεριφορές με το γάντι, θα τις έχετε (και δεν εννοώ από εμένα προσωπικά). Μην απορήσετε όμως πού πήγαν το χιούμορ και η συμμετοχή.
Απάντηση με παράθεση