Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2019  
Παλιά 17-08-17, 23:47
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από anastasia! Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρεται, είμαι η Αναστασία 28 χρονών. Έχει ο πατέρας μου νόσο Crohn. Και έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Έχω κάνει γαστροσκόπηση και έχω χρόνια γαστρίτιδα. Απλώς θέλω να προσπαθήσω χωρίς φάρμακα. Έχω δει μέγάλη βελτίωση με την ελαχιστοποίηση των γαλακτοκομικών. Γενικά αποφεύγω οτιδήποτε με ενοχλεί (σπόροι, όξινα φρούτα και λαχανικά, σάλτσες). Έχει κάποιος το βιβλίο nomorecrohndisease να μου στείλει; Επειδή είναι πολύ μεγάλο το φορουμ, υπάρχουν σε κάποιο σημείο πληροφορίες για την διατροφή και ανταλλαγή απόψεων; Στα αγγλικά έχω βρεί χρήσιμη αυτή την ιστοσελίδα http://www.crohnsforum.com/ Ευχαριστώ,
Καλησπέρα,προσωπικά δε θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις χωρίς καθόλου φάρμακα,από όσο έχω καταλάβει σε μένα πιστεύω πως οι πολύ ''ελαφριές'' περιπτώσεις στην Κρον είναι πολύ λίγες αναλογικά,ενώ στην ελκώδη περισσότερες..η διατροφή και τα συμπληρώματα είναι το ένα μέρος της εξίσωσης,έχε υπόψη σου ότι η Κρον μπορεί να ''προχωρήσει'' σε επιπλοκές ακόμα και χωρίς να εμφανίσει συμπτώματα,και για αυτό είναι πιο ύπουλη..ό,τι και να αποφασίσεις τελικά,πιστεύω πρέπει απαραιτήτως να το παρακολουθείς με εξετάσεις σε τακτά διαστήματα..έχω το βιβλίο και μπορώ να στο στείλω,προσωπικά με έχουνε βοηθήσει αρκετά από όσα προτείνει
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nikos9 για αυτό το μήνυμα:
kostasmar (03-09-17)