Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 04-03-10, 15:21
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Είναι περίεργο αλλά, η ιστορία αυτή με συγκίνησε. Διαβάστε ολόκληρη τη διήγηση από τον σύνδεσμο που παραθέτει ο σύντροφος σύσοψ Στέλιος...

Αν τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως περιγράφονται (και δεν υπάρχει κάποια ένδειξη, πως δεν είναι έτσι), οι λόγοι είναι πολλοί.

Η απόφαση (αβίαστη όπως φαίνεται απ' τη διήγηση), να ειδοποιηθεί η αρχαιολογική υπηρεσία, ανεξάρτητα από τη τροπή που πιθανόν να έπαιρναν τα πράγματα, για το συγκεκριμένο οικόπεδο!

Η άμεση απόκριση των αρχών!

Η ευαισθησία, η αίσθηση του καθήκοντος και της ιστορίας, αλλά κυρίως το μεράκι των αρχαιολόγων που πραγματοποίησαν την ανασκαφή! Έχω γνωρίσει προσωπικά τέτοιους ανθρώπους και έχω εντυπωσιαστεί απ' το πάθος τους! Χαρακτηριστικό παράδειγμα, το καλοκαίρι που μας πέρασε, ο υπεύθυνος αρχαιολόγος των ανασκαφών στην αρχαία Φενεό Κορινθίας. Όχι μόνο ξεκλείδωσε το μικρό μουσείο που έχει δημιουργηθεί στο χωριό (δυο δωμάτια, όλα κι όλα), αλλά μας περιέγραψε ένα-ένα τα ευρήματα, απάντησε υπομονετικά στις ερωτήσεις μας και μας έδειξε εκπληκτικά εκθέματα, σπάνιας ομορφιάς, αλλά άγνωστα στο πλατύ κοινό ακόμα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά, το κεφάλι ενός γιγαντιαίου αγάλματος, που αφήνει πίσω σε ομορφιά και χάρη τον Ηνίοχο της Ολυμπίας, σε ότι αφορά στα μάτια.

Η άμεση επαφή της οικογένειας αλλά και των παιδιών του σχολείου, που έτρεξαν να ζήσουν τη μοναδική αυτή εμπειρία. Να κρατήσουν στα χέρια τους, αντικείμενα 3.000 ετών παλιά. Να μάθουν λεπτομέρειες, να συνομιλήσουν και να διδαχθούν πράγματα, κατ' ευθείαν απ' τον αρχαιολόγο της ανασκαφής.

Μου έκανε επίσης εντύπωση και η εισαγωγή του ιδιοκτήτη του οικοπέδου, στο blog που δημιούργησε:

«Αποφάσισα να κάνω αυτό το ιστολόγιο, γιατί πραγματικά "δε χορταίνω" να μοιράζομαι αυτή την εμπειρία με ανθρώπους γύρω μου.

Σήμερα μπορώ να πω, πως ήταν μία (ίσως και η μεγαλύτερη) συγκινισιακή εμπειρία της ζωής μου!!! Δεν συμβαίνουν βέβαια συχνά τέτοια γεγονότα αλλά ούτε και σε όλους τους ανθρώπους.
»

...καθώς και ο επίλογός του:

«... Μα πάνω απ' όλα
Ευχαριστώ την Ιστορία που με προτίμησε γι αυτή την συγκλονιστική συνάντηση

ΝΙΚΟΣ ΨΥΧΟΓΥΙΟΣ (nike@otenet.gr) ...
»
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to pazo For This Useful Post:
Easty (04-03-10), Xenios (04-03-10)