Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 10-05-11, 11:33
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από maralin Εμφάνιση μηνυμάτων
σχολιο 1: τι φταιει και αυτη η ψυχούλα...?
σχολιο2:αρχιζει να γινεται πολυ συχνο αυτο το φαινομενο....δυστυχως..
Αραγε πως νιωθει μια μανα μετα απο μια τετοια εγκληματικη πραξη?

τι τραγικη ειρωνεια ε? Χθες η ημερα ηταν αφιερωμενη στις μανουλες του κοσμου....
Πως να μη θλιβεσαι καθε φορα που τετοια περιστατικα βγαινουν στο φως της δημοσιοτητας?
Την Τιμητικη τους εχουν τα παγκακια και τα σκουπιδια...μονο που εδω μιλαμε για ανθρωπινες ψυχες...που ειναι ανισχυρες...

Τα περιστατικά εγκατάλειψης παιδιών έχουν αυξηθεί , θεωρώ,λόγω της οικονομικής δυσχέρειας των καιρών.
Σίγουρα μια τέτοια πράξη είναι καταδικαστέα , ηθικά (από το κοινωνικό σύνολο) και ψυχολογικά (για την ίδια την μητέρα). Ωστόσο , υπάρχει και μια άλλη όψη του νομίσματος , όπου η μητέρα δεν είναι μια αναίσθητη και αδιάφορη γυναίκα που απλά δεν νοιάζεται για το ίδιο της το παιδί και το εγκαταλείπει. Θα ήταν πιο σωστό , να εξετάσουμε μεμονωμένα τις περιπτώσεις αυτές , καθώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τα κίνητρα που οδήγησαν την εκάστοτε γυναίκα σε μια τόσο σκληρή ενέργεια.
Για παράδειγμα,δεν ξέρω αν θα μπορούσα να "κατηγορήσω" μια αμόρφωτη κοπέλα 17 χρονών, η οποία όντας η ίδια θύμα των καιρών και των περιστάσεων , φέρνει στον κόσμο ένα μωρό, χωρίς να έχει χρήματα να τραφεί η ίδια , ούτε κάποιο σπίτι ή ασφαλές χώρο που να μπορεί να προσφέρει "ζωή" στο παιδί της. Ίσως λοιπόν, εκείνη, από το να καταδικάσει το παιδί της να βιώνει μια καθημερινότητα σαν την ίδια , που θυμίζει περισσότερο αργό θάνατο παρά ζωή, να ελπίζει πως ένα καλύτερο αύριο περιμένει εκείνο το πλασματάκι ακόμα και αν αυτό είναι μακρυά της.

Αν θα το έκανα εγώ ? Σίγουρα όχι , αλλά η άποψή μου δεν έχει σημασία , γιατί πληκτρολογώ από το ασφαλές και ζεστό μου σπίτι.
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην quantum για αυτό το μήνυμα:
Naias (10-05-11)