Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 10-04-08, 20:18
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kanaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να μάθω πόσο απαραίτητη είναι η ακτινογραφία στη διάγνωση της ιγμορίτιδας και τι κινδύνους κρύβει η συγκεκριμένη ασθένεια όταν δε θεραπεύεται σωστά.

Ρωτάω γιατί ποτέ δε δέχτηκα να κάνω ακτινογραφίες και επειδή τα τελευταία χρόνια έχω ξεπεράσει την ιγμορίτιδα από μόνη μου χωρίς φάρμακα αρκετές φορές. Μήπως κάνω ένα χοντρό λάθος το οποίο θα βρεθώ να πληρώσω μελλοντικἀ;
Γενικά σήμερα δε θεωρείται και τόσο καλή επιλογή η απλή ακτινογραφία. Ο λόγος είναι απλός: αν έχεις ισχυρή κλινική υποψία ιγμορίτιδας τότε μια "καθαρή ακτινογραφία" δεν αρκεί για να την αποκλείσει. Αντίθετα, αν έχεις μικρή κλινική υποψία ιγμορίτιδας τότε δεν έχεις λόγο να κάνεις ακτινογραφία. Η στρατηγική που ακολουθώ είναι χοντρικά η εξής:
1. Αν το ενδεχόμενο της ιγμορίτιδας έχει πολύ σημαντικές επιπτώσεις (πχ ασθενής με λευχαιμία, χημειοθεραπεία κλπ κλπ) τότε αξονική για να είμαστε σίγουροι
2. Αν το ενδεχόμενο ιγμορίτιδας δεν έχει πολύ σημαντικές δυνητικές επιπτώσεις τότε θεραπεία με κλινικά κριτήρια και χωρίς ακτινογραφία.

Να σημειώσω οτι σήμερα σπανίως δίνουμε αντιβιοτικά για την ιγμορίτιδα (σύμφωνα με τη διεθνή βιβλιογραφία--τώρα το τι γίνεται στην πράξη...).

Αμα καταφέρνεις και ξεπερνάς μόνη σου την ιγμορίτιδα χωρίς αντιβιοτικά, τότε συνέχισε έτσι... Μάλλον είσαι στο σωστό δρόμο. Για καλό και για κακό πέρνα και απο το γιατρό σου, βέβαια! :-) (να βγάλουμε και εμείς κανα φράγκο!)

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση