Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #133  
Παλιά 02-04-09, 21:09
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Με λίγη καλή διάθεση, μετά τις ταμπουρωμένες από δύο πλευρές άμυνες και επιθέσεις, (θρησκευτική του Ανδρέα και ιστορική του delta) νομίζω ‘’κάτι’’ έχει να διδαχθεί από Τον Άνθρωπο έμμεσα αλλά και άμεσα ο ένας από τον άλλον, ΑΝ δεν υποτιμά τον συνομιλητή και ΑΝ διακρίνει την παρουσία αυτού του ιστάμενου στο μέσον των αντιπαραθέσεων ‘’διαιτητού’’.
Αγαπητέ Mystakid,
σε καταλαβαίνω. Καταλαβαίνω τι εννοείς με όσα λες, αλλά δεν έχω την δική σου ικανότητα στην έκφραση για να σου το αποδείξω.
Ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί το δικό μου μυαλό δεν έχει ανάγκη την ικανότητα της πολύπλευρης ανάλυσης που διαθέτει το δικό σου. Η δική μου αλήθεια είναι αισθητή, ικανοποιείται μόνο μέσω των αισθήσεων, ενώ η δική σου είναι διαισθητική.

Νομίζω μάλιστα ότι σε αυτό το σημείο ταιριάζω με τον Alaman (αν εκείνον αποκαλείς Αντρέα), διότι η αλήθεια του στηρίζεται στα κείμενα και αγανακτεί με την παραμικρή αμφισβήτησή τους. Εσύ, αντιθέτως, μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι κάπως υπεράνω κειμένων. Γνωρίζεις την αλήθεια από διαίσθηση και δεν θα εκραγείς επειδή κάποιος υποτιμά τα κείμενα.

Ωστόσο, το θέμα είναι ποια από τις δυο αλήθειες συμφέρει περισσότερο τους ανθρώπους. Εγώ επιμένω ότι η γνώση του παρελθόντος μας είναι απαραίτητη προκειμένου να πάψουμε να επαναλαμβάνουμε αιωνίως τα λάθη εκείνου του κακού παρελθόντος. Εσύ θεωρείς ότι αυτό δεν είναι απολύτως απαραίτητο και ότι αρκεί να μάθουμε να κοιτάζουμε μέσα μας για να βελτιωθούμε.
Ποια από τις δυο αλήθειες λοιπόν;

Να γιατί χρειάζεται ο διαιτητής. Καθώς και απόψεις άλλων!

Ετοιμάζω ένα θέμα για το Νησί του Πάσχα, η περίπτωση του οποίου αποτελεί μια μικρογραφία της περίπτωσης «Πλανήτης Γη».
Οι κάτοικοι του Νησιού του Πάσχα ζούσαν απομονωμένοι στην μέση του Ειρηνικού Ωκεανού. Συμπεριφέρθηκαν ακριβώς όπως συμπεριφερόμαστε εμείς οι υπόλοιποι σήμερα και οδηγήθηκαν στην καταστροφή.
Ένα πολύ καλό βιβλίο που ασχολείται με την περίπτωση της Νήσου του Πάσχα έχει ως υπότιτλο το εξής: Ένα μήνυμα από το παρελθόν μας για το μέλλον του παλνήτη μας.
Θα φροντίσω να τελειώσω το θέμα σύντομα για να το σχολιάσουμε.
Απάντηση με παράθεση