Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #129  
Παλιά 31-03-09, 01:12
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
[COLOR="DarkSlateBlue"]
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Alaman,
διότι δεν εννοώ να μεγαλώσω και να σοβαρευτώ!
Συμφωνώ ότι Γέρασες και μυαλ...συγνώμη και δεν έμαθες και δεν Σοβαρεύτηκες !

Τώρα όσον αφορά στην πρώτη ερώτηση για τα ψυχολογικά μου, μάλλον κάποιο δίκιο έχεις διότι κοίτα τι έκατσα και έφτιαξα τώρα στο γεράματα:

Αυτό το τεράστιο πορτραίτο του Che είναι κατασκευασμένο από σκληρή πέτρα της οποίας τα κομμάτια έκοψα και συναρμολόγησα μόνος μου. Όποιος μπαίνει στο σπίτι και το βλέπει για πρώτη φορά τρομάζει.
Καλά ρε Γέροντα : Τον Ιησού δεν τον θέλεις , τους Αγίους δέν τους Θέλεις , γιατί υποθέτω βγάζεις μπιμπίκια και στον πισηνό σου !!!!
Αυτόν τον" Ήρωα " έχεις για πρώτυπο?
Και Σύ ? Ένας φιλοσοφημμένος Γέρος , που έχεις διαβάσει για είκοσι Χρόνια το θέμα που σε απασχολεί , και που είσαι εξπέρ υπέρ το δέον , δέν βρήκες άλλον Ήρωα να βάλεις στο πλούσιο φτωχικό σου ?
Δέν Βρήκες κανέναν Λεωνίδα , κανέναν Αίαντα , Κανέναν Άλέξανδρο ?
Και καλά , αυτών τα Ονόματα δεν μπορούσες να τα διαβάσεις γιατί δεν΄ξέρεις Αρχαία Ελληνικά , τα Νέα Ελληνικά τα χρησημοποιείς σωστά , από ότι βλέπω . Δεν Βρήκες κανέναν Κολοκοτρώνη , Κανέναν Ανδρούτσο, κανέναν Καραϊσκάκη, ?
Άς υποθέσουμε στο τέλος , ότι δεν διάβασες τίποτε άλλο εκτός απο διατριβές και εκδόσεις ,μόνο του συνδρόμου που σε κατατρέχει απο Μικρό παιδί !
Σε όλα αυτά που διάβασες το μισό και παραπάνω κείμενο όλων των συγγραμμάτων , σε παρέπεμπε σε αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους ( γιατί όλοι οι ξένοι συγγραφείς που δεν αναφέρουν ότι διάβασαν Ελληνικά Αρχαία Κείμενα , θεωρούνται παρακατιανοί και δεν τους παρακολουθεί κανείς ).
Κανείς από αυτούς , που οι ξένοι τους έχουν παραδείγματα , δεν σου άρεσε να του κόψεις πετρούλες και να τον θαυμάζεις , και μαζί με σένα και όποιος έρχετε στο σπίτι σου αντί να φοβάται ? Καί στο τέλος τέλος βρε Γέρο , βάλε το πορτρέτο ενός Άγνωστου Έλληνα Στρατιώτη Όποιας δήποτε εποχής , είτε με Χλαμύδα , ή με Φουστανέλα ή με Φόρμα Φαιοπράσινη ή Παραλλαγής , έτσι σαν φόρο τιμής σε αυτούς που πέθαναν για να μπορείς εσύ να αναπνέεις ελεύθερα !!!!!


Σε βεβαιώ λοιπόν ότι αν εκείνοι που έγραψαν τα ευαγγέλια γνώριζαν εβραϊκά, στην θέση του Che θα βρισκόταν ο Ιησούς, ως ο πρώτος διδάξας.
Εδώ Γέρο δεν ξέρω αν ήπιες κανένα ποτηράκι , αλλά τα μπέρδεψες !


Η γλώσσα των ευαγγελίων μπορεί να είναι η γλώσσα του Επίκουρου και του Πλάτωνα, αλλά ο Ιησούς δεν την μιλούσε. Μην επικαλείσαι λοιπόν την επιφοίτηση, διότι αν διέθεταν λίγη σοφία εκείνοι που ήταν υπεύθυνοι για την συγγραφή τους, θα είχαν καταλάβει το κολοσσιαίο λάθος που επρόκειτο να κάνουν.
Και εδώ Γέροντα πάλι αδιάβαστο σε βλέπω !

Δέν θα σου μάθω εγώ την Καινή διαθήκη ! Άν έχεις τα Κότσια μελέτησέ την , αλλά πάψε να ψεύδεσαι . Όπως σου είπα διαβάζουν και παιδιά , τα οποία δεν είναι συνταξιούχοι , και δεν έχουν τον Χρόνο να ψάξουν λόγω φόρτου , και εμείς εδώ ανοίγουμε μεγάλα θέματα με τις ανακρίβιές σου και την έλειψη μελέτης του αντικειμένου που παρουσιάζεις σαν εξπέρ !
Κάποια στιγμή οι Μαθητές του Ιησού τον πληροφόρησαν ότι έξω από την κατοικία που βρισκόταν , είχαν προσέλθει να ακούσουν την Διδασκαλία του Έλληνες ! Τότε γυρνάει και λέει στους Μαθητές του και τους παρευρισκομένους ο Ιησούς : ήλθε η ώρα να δοξασθεί Ο Πατήρ μου !
Μήπως Ξέρεις ποιά ήταν η επίσημη Γλώσσα εκείνης της εποχής , και ποιά ήταν η ποιό διαδεδομένη στις συναλλαγές ??????? Φυσικά οι Έλληνες δεν ήλθαν να ακούσουν Εβραίϊκα , και το Κύριγμα δεν έγεινε τελικά στην Αραμαϊκή !
Και ποιό ήταν το κολοσσιαίο Λάθος των Μαθητών του Ιησού και των Ευαγγελιστών ? Το ότι έγραψαν την επι του όρους ομιλία , ή ότι ξεχείλησαν την Καινή διαθήκη από διδασκαλία Αγάπης πρός τον Πλησίον !!!!!


Επιπλέον, εσύ είσαι εκείνος που θα έπρεπε να ήσουν αγανακτισμένος μαζί τους, επειδή σου στέρησαν τις πραγματικές, τις αληθινές λέξεις του Ιησού.
Η διδασκαλία του Ιησού όπως την έχουν Γράψει με καλύπτει απόλυτα αγαπητέ Γέροντα ! Θεωρώ τον Εαυτό μου τυχερό και όχι στερημένο !!!!
Το είπε άλωστε ο Ιησούς στους μαθητές του : Ούτε μιά κεραία δεν θα αλλάξετε από αυτά που εγώ σας λέω !!!

Για τα κείμενα των αρχαίων Ελλήνων τα οποία οι νεώτεροι, δυτικοί και μη, τα διόρθωσαν, έχεις δίκιο. Τα διόρθωσαν όμως επειδή έπασχαν από το σύνδρομο και δεν μπορούσαν να δεχτούν όσα δεν συμβάδιζαν με την ρηχή νοοτροπία τους.
Εδώ δικαιώνεις αυτά που σου είπα πιό πανω , και συμφωνείς ότι κανεις λάθος αντικρούοντας τον εαυτό σου !!!!!


Εξάλλου και οι ίδιοι οι αρχαίοι συγγραφείς δεν ήταν απαλλαγμένοι από το σύνδρομο. Η Jacqueline de Romilly γράφει ότι οι τραγικοί ποιητές διέγραψαν, από τους μύθους τους οποίους χρησιμοποίησαν, ό,τι ήταν πολύ απίθανο για την φρίκη ή τη γελοιότητά του.
Εδώ πάλι κάνεις το ίδιο λάθος ! Επικαλείσαι την Ζακλήν ντε ρόμυλη ( Μπραβο στην κοπέλα που Ξέρει να διαβάζει αρχαία Ελληνικά ) και δεν επικαλείσαι τον εαυτό σου ή κάποιον Έλληνα βρε αδελφέ ασχολούμενο με το ίδιο θέμα !!!!
Θέλεις να σου απαριθμήσω καμιά πενηνταριά ?????
Θέλοντας να προβάλεις το ¨ΕΓΩ" σου κάνεις ότι κάνουν οι Ξένοι ! Προβάλουν Έλληνες Συγγραφείς !!!!!


Η αλήθεια που ψάχνω εγώ είναι η αλήθεια που κρύβεται πίσω από τα στοιχεία εκείνα του παρελθόντος μας τα οποία, εμείς οι παντογνώστες, θεωρούμε φρικιαστικά και γελοία.
Κάνεις λάθος τραγικό !!!!
Μεγάλωσα σε μία βαθειά θρησκευόμενη Οικογένεια , αλλά κανείς δεν μου απαγόρευσε να διαβάσω αρχαία κείμενα .
Πήγα σε ένα σχολείο , όπως όλοι της Ηλικίας μου , όπου επτά ώρες την Εβδομάδα διδασκόμουν Αρχαία ελληνικά και τέσσερις ώρες (Εβραίϊκα όπως εσύ τα αποκαλείς ) Θρησκευτικά και επτά ώρες Ιστορία .Έκρυψε κανένας κάτι ή εσύ αργά τα ανακάληψες γιατί απλούστατα δεν τα διάβασες όταν έπρεπε ?
Μή πως βρέθηκε κανένας όψιμος μελετιτής , όπως εσύ , και σε έμπασε σε λάθος ρότα , σύμφωνα με το πώς πήγαινε το κύμα με το μπουκάλι , και έμπλεξες τους Αρχαίους Θεούς , Ημίθεους και Θνητούς με τον Θεό Che !!!!!!!
Και αντί να βάλεις την Θεά Δήμητρα στην είσοδό σου ,έβαλες τον θεό Γκεβάρα !


Δεν παριστάνω τον παντογνώστη, όπως με κατηγορείς, γνωρίζω μόνο το αντικείμενο που με ενδιαφέρει επειδή το μελετώ πάνω από είκοσι χρόνια τώρα και είναι επόμενο να γνωρίζω περισσότερα γι αυτό από εκείνους που δεν ασχολήθηκαν μαζί του. Επίσης, δεν μπορείς να με κατηγορείς ότι παραπλανώ αν δεν αποδείξεις πλάνα και αναληθή τα επιχειρήματά μου.
Άχ Ρε Γέροντα ,
Η Ημιμάθεια είναι χειρότερη της Αμάθειας !
Διάβασες είκοση χρόνια όλα τα σχετικά για ένα θέμα , που κάποιος σου πλάσαρε και σε έκανε να πιστέψεις πως είναι το Α και το Ωμέγα αυτής της μικρής Ζωής .
Καί σύ τί έκανες ?
Οπλήστικες με περισσό Εγωϊσμό , επειδή διάβασες καλά το μάθημά σου και ήρθες να δικάσεις και να κατατροπώσεις σε μία δίκη τον κατηγορούμενο που θεωρούσες αδύναμο και χωρίς υπεράσπιση , γιατί ποιός θα τολμούσε να σου αντιπαρατεθεί ?
Είσαι ο παντογνώστης του θέματος , σίγουρα , κανείς δεν το αμφισβητεί , εκτός απο σένα !
Γιά ψάξτο λίγο Γέροντα , και μη επέρεσαι , εσύ παλινδρομείς , εσύ αυτοανερείσαι !!!!

Όσο για τα μικρά παιδιά που διαβάζουν τούτο το θέμα, τι φοβάσαι; Μήπως πάψουν να πιστεύουν στον Αη-Βασίλη;
Η κόρη μου είναι είκοση οκτώ ετών , και ευχαριστιέται ,και περιμένει κάθε χρόνο την Πρωτοχρονιά , τον Άγιο Βασίλη να κτυπήσει την πόρτα στις Δώδεκα παρα πέντε !!! Το Ψευδόνυμό της είναι "Ναϊάς "


Για τα Ελευσίνια μυστήρια έχεις δίκιο. Λατρεύω την θεά Δήμητρα διότι ήταν μια ακόμα επαναστάτρια που έδωσε ένα καλό μάθημα στους θεούς-θύτες και όχι η ανούσια θεά της σοδειάς και των καρπών όπως την παρουσιάζουν. Όμως δεν σε συμφέρει να αποκαλυφτεί ούτε της Δήμητρας η πραγματική ταυτότητα, έτσι δεν είναι; Ο πύργος από τραπουλόχαρτα δεν θα μείνει όρθιος όταν του αφαιρέσουμε έστω και ένα από τα τραπουλόχαρτα της βάσης.
Καϋμένε Γέροντα .
Αργά έπιασες δουλειά !
Και αυτό το έκανες γιατί ήταν πολές οι άχρηστες οι ώρες που είχες στην διάθεσή σου , και για να μη πάθει τίποτα το μυαλό σου (?) αποφάσησες ή αποφάσησε κάποιος άλλος για σένα , ότι κάτι έπρεπε να βρεθεί να περάσει αυτός ο Χρόνος ! Αλλά διάβασες επιλεκτικά ! Και διάβασες όπως σου έγραψα , ότι σου σέρβηραν , κακέκτυπα Συγγραφέων !

Κάποιοι άλλοι όμως Γέροντα , Θυσίαζαν ώρες από τον ύπνο τους για να μάθουν , για να έχουν μια σφαιρική ιδέα αυτών που συνθέτουν αυτήν την Ζωή !

Θα μου μεταφράσεις το: «Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος»; Σε βεβαιώ ότι η παντογνωσία μου δεν περιλαμβάνει γνώση της αρχαίας ελληνικής.
Υ.Γ. Η προσωπική επίθεση βλάπτει εσένα και όχι εμένα, διότι προδίδει αδυναμία.
[/QUOTE]

Αγαπητέ Γέροντα σε σέβομαι γιατί τουλάχιστον διαβάζεις . ! Αυτά που διαβάζεις , και δικαιολογημένα έχεις άποψη .
Όμως επέτρεψε και σε άλους να έχουν άποψη , και κανείς δεν σου επιτείθεται ! Ο καθένας άποψη εκφράζει , και απαντά με αυτά που νομίζει ότι απαντούν τα θέματα που τίθενται επι τάπιτος !
Και η Υπογραφή μου αυτό υποδηλώνει : μεταξύ δύο συζητητων , εάν ο ένας θυμώσει ,αυτός που θα κάνει υπό και δεν θα κοντραριστεί , είναι σοφότερος .

Καλό σου Βράδυ !
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 31-03-09 στις 02:15
Απάντηση με παράθεση