Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #127  
Παλιά 30-03-09, 00:06
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παρακολούθησα με προσοχή , όλην την πορεία της συζητήσεως - Αντιπαραθέσεως
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι αυτό σταυρώθηκε ο Ιησούς; Για να τα πηγαίνω εγώ καλά με τα ψυχολογικά μου;
Ερώτηση : Πώς πάς με τα ψυχολογικά σου ?
Είσαι ευχαριστημένος με τον εαυτό σου ?
Εάν ναι καλώς καμωμένα !
Εγώ όμως αντιλαμβάνομαι ότι ψάχνεις την Αλήθεια ακόμα , και ότι θές χειροπιαστές αποδείξεις για να κλείνεις εδώ ή εκεί και να βρείς την Ηρεμία σου !

Δήλωσα εξαρχής ότι η Κ.Δ. δεν με ενδιαφέρει διότι δεν προσφέρει στην αναζήτηση του δικού μου είδους αλήθειας.
Μάλον ψάχνεις την Αλήθεια των Ελευσινίων Μυστηρίων για να ολοκληρωθείς .

Ωστόσο, ο Ιησούς δεν παύει να είναι ένας επαναστάτης ο οποίος εκτελέστηκε από μια υπερδύναμη.
Σού αρέσουν οι κόντρες και οι επαναστάτες , αλλά γίνεσαι κακέκτυπο επαναστάτη , αναμασσόντας αναμασσημένες γνώσεις , διαφόρων Ευρωπαίων ή άλλων δίθεν κουλτουριάριδων, διαβασμένων φιλοσόφων , στών οποίων τα χέρια έπεσαν χειρόγραφα Ελλήνων φιλοσόφων με διάφορους τρόπους , και τα οποία αφού διάβασαν (όχι χωρίς κόπο βέβαια) και παρήλαξαν σύμφωνα με την σκέψη του τόπου τους , συνέγραψαν και κυκλοφόρησαν σαν δική τους σκέψη , και τα οποία εσύ (και όχι μόνο) επικαλείσαι για να μας δείξεις (επιστημονικά ?) το βάθος των γνώσεών σου και το έβρος της σκέψεώς σου , όταν για τον Αριστοτέλη είπες ότι τις γνώσεις του τις έλαβε από προ κατώχους καί λίγο παρακάτω λές :

Τα λόγια που του αποδίδονται δεν με ενδιαφέρουν, διότι αφενός μεν εκείνοι που τα μετέδωσαν δεν τον γνώρισαν και αφετέρου, επέλεξαν, για κάποιον άγνωστο και ακατανόητο λόγο, να μας τα παρουσιάσουν μεταφρασμένα σε ξένη γλώσσα.
Καϋμένε Γέροντα ! Έχουμε την ίδια Ηλικία !
Σε λίγο ( πόσο ? ) θα μετακομήσουμε !
Η ξένη γλώσσα που είναι μεταφρασμένη και γραμμένη η ΄Καινή Διαθήκη είναι η γλώσσα του Αριστοτέλη του Πλάτωνα και του Σωκράτη ! και ήρθε στα χέρια σου γραμμένη από αγράμματους ανθρώπους , που πρίν την επιφύτηση του Αγίου πνεύματος , ούτε την γλώσσα των πατέρων τους δεν ήξεραν , πόσο μάλον των δικών σου προγόνων .
Και δέν Φαντάζομαι να πιστεύεις ότι τα λεγόμενα της Καινής Διαθήκης ήταν γραμμένα σε κάποιο άλλο βιβλίο , από κάποιον άλλον συγγραφέα , το οποίο διάβασαν οι Ευαγγελιστές και το απέδωσαν στον άνθρωπο Ιησού .

Εκτιμώ και τιμώ τον Ιησού για τις πράξεις του και πιστεύω ότι δεν θα θεωρούσε άπρεπες τις απόψεις μου για τον κλήρο.
Γέροντα σύνελθε , σε ΄διαβάζουν και μικρά παιδιά και μεγάλα παιδιά θέλοντας και μή . Μή Παραπλανείς γιατί δεν έχεις το δικαίωμα !
Είσαι αδιάβαστος σε ότι αφορά την Καινή Διαθήκη ! Αυτό συνάγεται και από αυτά που γράφεις παρακάτω:

Κρίμα μόνο που δεν είναι Θεός, όπως τον παρουσιάζεις, γιατί τότε θα γνώριζε τις αλάνθαστες σοφίες που τριγύριζαν στο φωτισμένο μυαλό του Πάπα και θα τον είχε μεταμορφώσει σε στήλη άλατος πριν τις ξεστομίσει

Άχ βρε Γέροντα , το σύνδρομο των παιδικών σου χρόνων σε ακολουθεί και κανείς δεν θέλει να σε συνετήσει .

Δεν νομίζω ότι όσα γράφεις τα γράφεις για να συνετίσεις εμένα, αλλά επειδή έτσι σου δίνεται η ευκαιρία να τα γράφεις. Εξάλλου το ίδιο ισχύει και για μένα: μέσω της αντιπαράθεσής μας προωθώ την θεωρία μου. Όμως αρκετά!
Αν κάποιος συνομιλητής θέλει να προσθέσει κάτι σε αυτά που λεω εγώ, έχει καλώς.
Γέροντα έχεις παρασυρθεί απο τα κύματα της θάλασσας σε λάθος ρότα .

Η απέραντη μοναξιά της ψυχής σου , στα παιδικά σου Χρόνια , έχουν χαράξει ανεξύτηλα το <<Είμαι Μόνος>> στα λόγια σου , και όσο και άν προσπάθησες να βρεθείς με τον εαυτό σου δεν τα κατάφερες , με αποτέλεσμα να ζητάς απεγνωσμένα βοήθεια τόσα χρόνια και σήμερα , αλλά και να πολεμάς απελπισμένα , την βοήθεια που σου προσφέρεται , επειδή ένα απέραντο εγώ ,σαν Σινικό Τοίχος θέλει να δείξει ότι είσαι εσύ , ο Κυρίαρχος , ο Αλάνθαστος , ο Πολύξερος , ο πολυπράγμων !!!! Είσαι ο Κύριος " ΕΓΩ " .

Το σύνδρομο λοιπόν σε ακολουθεί όπως ακριβώς το είπες Γέροντα
και θέλεις να το μυρασθείς , αλλά σε παρασύρει πάλι το εγώ σου και προσπαθείς να προβάλεις κακέκτυπες θεωρίες , γιατί προέρχονται από κακόπιστους , κακέκτυπους φιλοσόφους , και μπλέκεις το ανώτερο με το κατώτερο , το ουράνιο με το ανθρώπινο , την Αλήθεια με το ψεύδος .
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 30-03-09 στις 01:20 Αιτία: διορθωση κουοουτς
Απάντηση με παράθεση