Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 08-03-09, 12:02
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
... όταν κάποιος ''μελετητής'' (και δεν με νοιάζει η αφετηρία του και η προσέγγιση, υλική ή πνευματική. Ιστορικής ή μυθολογικής αξίας) σταματήσει να προσπερνά επίτηδες τα 95% σχετικά χωρία για να βρεί και να εμμένει στο άσχετο 5%... (φυσική φίρα) επί του οποίου στηρίζει την θεωρία του,...
Ο χρόνος που έχω αφιερώσει στην μελέτη για την οποία γίνεται λόγος, μου δίνει δικαίωμα στον τίτλο του μελετητή χωρίς τα εισαγωγικά.

Τα περί φυσικής φύρας είναι άδικα την στιγμή που η πρώτη προσέγγιση των κειμένων έγινε σε σχέση με την λέξη Elohim.
Εξάλλου, σημαντικά στοιχεία θεωρούνται μόνο τα στοιχεία που είναι παρόντα και σε παραδόσεις και μύθους άλλων λαών, άρα δεν μπορέι να γίνει λόγος για φύρα.

Σχετικά με τις προφητείες, στις οποίες αμέλησα να αναφερθώ στο προηγούμενο μήνυμα, θέλω να πω ότι προσωπικά πιστεύω πως πρόκειται για αποκαλύψεις εμπειριών του παρελθόντος, οι οποίες τελικά μετατρέπονται σε προφητείες επειδή δεν διδασκόμαστε από τα λάθη του παρελθόντος και τα επαναλαμβάνουμε.
Παραπονιόμαστε σήμερα για την στάθμη της θάλασσας που ανεβαίνει, ενώ όλες οι μυθολογίες μας αποκάλυψαν τα του κατακλυσμού. Η στάθμη της θάλασσας ανεβαίνει εδώ και 12.000 χρόνια τώρα. Εκείνος επομένως που προφήτεψε ότι θα πνιγούμε αν δεν διορθωθούμε, σωστά το προφήτεψε.
Απάντηση με παράθεση