Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 07-03-09, 12:06
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνήθως αυτοί οι μελετητές, προσεγγίζουν τα πνευματικά και ιδεατά, χρησιμοποιώντας τη μεθοδολογία που αρμόζουν στα υλικά νομίζοντας ότι επιτελούν ‘’επιστημονικό έργο’’
Στην αναζήτηση του χαμένου παρελθόντος, με την οποία εγώ ασχολούμαι, τα πνευματικά και ιδεατά δεν έχουν θέση. Η ιστορία των θεών των προγόνων μας είναι η ίδια η ιστορία μας και γι’ αυτό οι μέθοδοι που πρέπει να χρησιμοποιηθούν για την ανασύστασή της είναι αυτές που “αρμόζουν στα υλικά.”

μήπως τα φαινόμενα ΔΕΝ απατούν κι εμείς, οι ''επιστημονικά'' (ή καλύτερα αθέως) προσεγγίζοντες τα πράματα είμαστε υπεράνω της πιθανής πλάνης; …. Έχουμε την όαση και τον αντικατοπτρισμό της όασης μέσα στην έρημο. Ποιο φως πρέπει να ακολουθήσουμε για να πιούμε νερό, να ξεκουραστούμε; το ευθές ή το εκ διαχύσεως - διαθλάσεως;
Καημένε Μπρούνο! Που επέμενες να μην βλέπεις παρά το “εκ διαχύσεως - διαθλάσεως” φως!

Δεν εννοείτε να αντιληφθείτε ότι η ιδέα του Θεού δεν σας ανήκει.
Δεν είναι καρπός του δικού σας στοχασμού. Την δανειστήκατε, την παραμορφώσατε και τώρα αποκαλείτε “αθέως προσεγγίζοντες τα πράματα” όσους αναζητούν την πηγή αυτής της περίφημης ιδέας.

Η Παλαιά Διαθήκη (την οποία δεν δείχνεις διάθεση να σχολιάσεις μαζί μου), έχω ήδη πει ότι είναι για μένα τόσο ιερή όσο και τα έπη του Ομήρου. Περιέχει, όπως και τα έπη, καταγραμμένη την παράδοση του λαού που έκανε την καταγραφή.
Μάλιστα, επειδή οι Ισραηλίτες έχουν το ίδιο πάθος με τους Αιγυπτίους για την παράδοσή τους, για τα περίφημα “λόγια των προγόνων,” στην Π.Δ. έχουν διασωθεί ανεκτίμητες πληροφορίες οι οποίες δεν βρίσκονται στα άλλα αρχαϊκά κείμενα (σε αυτά τουλάχιστον που γνωρίζω εγώ).

Η Π.Δ. είναι ένα κείμενο μοναδικό διότι η παράδοση που έχει καταγραφεί εκεί έχει υποστεί φιλτράρισμα από διανοούμενος οι οποίοι είχαν γνώση του έργου που επιτελούσαν. Έπρεπε δηλαδή από την μια να διασώσουν πολύτιμες πληροφορίες –πιθανώς πολλές από αυτές ακατανόητες και από τους ίδιους- και από την άλλη να μεταδώσουν τις πληροφορίες αυτές μέσα από ευλογοφανείς ιστορίες. Ουσιαστικά, δηλαδή, ανέλαβαν τον ρόλο της μυθολογίας διότι αυτό ακριβώς επιτυγχάνει η μυθολογία: κάνει εύληπτες τις πληροφορίες που μεταφέρει η παράδοση.

Εσείς γελοιοποιείτε την μυθολογία και δεν αντιλαμβάνεστε ότι με αυτόν τον τρόπο στερείτε την ανθρωπότητα από την μνήμη του παρελθόντος.

Καταλαβαίνω ότι σας είναι αδύνατο να παραδεχτείτε πως, αφού όλες οι φυλές και όλοι οι λαοί παραδίδουν τα ίδια για τους θεούς τους, δεν μπορεί όσα λένε να είναι φαντασιώσεις.
Έλα όμως που τα ίδια λέει και η Παλαιά Διαθήκη!

Οι αδαείς πολέμιοι της Π.Δ. δεν την κατηγορούν για κάτι διαφορετικό από εκείνο για το οποίοι οι, εξίσου αδαείς (όσον αφορά στην μυθολογία), Έλληνες φιλόσοφοι κατηγορούσαν τον Όμηρο.

Ένα σύγχρονο “ιερό” βιβλίο –όπως έχω ήδη αναφέρει- είναι το ANCIENT NEAR EASTERN TEXTS, Relating to the Old Testament, το οποίο είναι ογκωδέστατο και αποτελεί έκδοση του Princeton University Press.
Η αξία της Π.Δ. έγκειται ακριβώς στον παραλληλισμό που γίνεται μεταξύ των κειμένων της και των κειμένων της σφηνοειδούς και ιερογλυφικής γραφής, ο οποίος αποδεικνύει ότι η Π.Δ καταγράφει παράδοση και όχι φαντασιώσεις.

Τα “πνευματικά και ιδεατά” είναι σεβαστά, αλλά ας μην εμποδίζουν με δογματισμούς την γνώση του παρελθόντος μας, της ιστορίας μας, του εαυτού μας.
Απάντηση με παράθεση