Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 06-03-09, 22:19
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
...αυτοθαυμάζεσαι που είσαι πιο έξυπνος από όλους εμάς, που βρίσκεσαι πιο ψηλά από εμάς, που εσύ έχεις καταφέρεις να ξεφύγεις, ενώ εμείς οι ποταποί είμαστε στα δεσμά μας κλπ κλπ.
Τα επιχειρήματά μου είναι άτρωτα και έτσι δεν μένει παρά να στρέψεις τα πυρά σου εναντίον μου. Χαίρομαι!

Τον μύθο ότι η Αθηνά βγήκε από το κεφάλι του μπαμπά Δία, τον έχεις ακούσει. Αυτό πως το εξηγείς επιστημονικά;
Βγήκε από το κεφάλι του “μπαμπά” επειδή μητέρα των παιδιών των θεών είναι πάντα μια άγνωστη και ανώνυμη Μητέρα-μήτρα η οποία δεν αναφέρεται.

Στο Χετιτικό “Τραγούδι του Ullikummis” περιγράφεται η γέννηση του Ullikummis, του οποίου πατέρας είναι ο Kumarbis, ο πατέρας των θεών. Για να μην αναφερθεί ότι μητέρα του γιου του θεού είναι οι Μητέρες-μήτρες, ο Kumarbis παρουσιάζεται να συνουσιάζεται με έναν βράχο.
Κατά τον τοκετό γίνεται λόγος για μια πέτρα:

…πέτρα [. . .] την φρόντισαν κατά τον τοκετό [. . .] την Πέτρα [. . .] μπροστά [. . .και] ο γιος του Kumarbis [έκανε την] εμφάνι[σή του].
Οι [. . .] γυναίκες τον έφεραν στον κόσμο. Οι καλές Γυναίκες και οι Μητέ[ρες θεές σήκωσαν το μωρό και] το έβαλαν [πάνω στου Kumarbis τα [γόνατα].
[Ο Kumar]bis άρχισε να αγκαλιάζει τρυφερά το γιο του [και] να τον χορεύει πάνω κάτω.

Ο Kumarbis άρχισε να σκέφτεται μέσα του: “Τι όνομα να του [δώσω]; Αυτού του παιδιού το οποίο οι Καλές γυναίκες και οι Μητέρες θεές μου χάρισαν;”
(Ancient Near Eastern Texts, σελ. 122)

Οι Καλές γυναίκες ή Μητέρες θεές ή Μητέρες-μήτρες παρήγαγαν και “θεούς” και ανθρώπους.
Από τους ανθρώπους αυτούς μερικοί θεωρούνταν ζώα κατά την Κρίση (τι το ήθελες και ρωτούσες. Χμ και θανατώνονταν. Εκείνοι όμως που επιζούσαν όφειλαν απέραντη ευγνωμοσύνη στην Μητέρα που τους δημιούργησε όπως απαιτούσαν οι θεοί.
Πιστεύω ότι αυτός είναι ο κυριότερος ίσως λόγος που η Μητέρα εξελίχτηκε σε φιγούρα λατρευόμενη.

Θα θυμάσαι ίσως την περίπτωση κάποιου γνωστού Αμερικανού αθλητή που έχασε την πτήση του η οποία συνετρίβει με αποτέλεσμα να μην επιζήσει νομίζω κανείς. Αυτός ο κύριος αφού εξιστόρησε, μπροστά στις κάμερες, το πώς έχασε την πτήση του, μετά δήλωσε “Υπάρχει Θεός”.

Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν. Έτσι οι αποτυχίες των Μητέρων δεν λαμβάνονταν υπόψη από τους επιζήσαντες. Εκείνο που είχε σημασία για τους ίδιους ήταν ότι η Μητέρα τους δημιούργησε όπως έπρεπε.

Και για να επιστρέψουμε στην Αθηνά: θα γνωρίζεις φαντάζομαι ότι από το κεφάλι του Δια βγήκε πάνοπλη (ώστε να μην μπορεί κανένας μπαμπάς να την βιάσει) και ότι έβγαλε μια πολεμική ιαχή που όταν την άκουσε ο Διας ο καημένος, κατουρήθηκε από τον φόβο του.
Αυτή την Θεά λατρεύανε εκείνοι που έχτισαν τον Παρθενώνα.
Μια ανάλογη Θεά λάτρευε και η θεομάχος παράταξη των Αιγυπτίων.

Η Μυθολογία εξιστορεί την αρχή της Ιστορίας του ανθρώπινου γένους. Αν θεωρείς επιστήμη την Ιστορία, δεν μπορείς να παραβλέψεις την μυθολογία (ως ελληνομαθής γνωρίζεις πολύ καλά ότι μύθος δεν σημαίνει παραμύθι).

Υ.Γ Θα μου πείς για τον στίχο του Ησιόδου;
Απάντηση με παράθεση