Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 18-01-08, 09:07
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
τελικά Μιχάλη βρήκες κάτι στο κείμενο ή όχι;
εγώ πάντως μια γρήγορη ματιά που έριξα διαπίστωσα ότι με την Ελλάδα δεν έχει ασχοληθεί καθόλου. Ειδικότερα αναφέρει την Ελλάδα ανάμεσα σε άλλες χώρες < operators>>, κατά τρόπο εντελώς εσφαλμένο καθώς τέτοια σύμβαση μεταξύ Ελληνικού Δημοσίου και ιδιωτικού φορέα υφίσταται μόνο στην περίπτωση της Αττικής Οδού που έχει δοθεί με concession (κατασκευή και εκμετάλλευση).
Για όλες τις υπόλοιπες ΕΘνικές οδούς φορέας των διοδιών είναι η ΤΕΟ, όπου <<Η ΤΕΟ Α.Ε. είναι δημόσια επιχείρηση, μονομετοχική με κύριο μέτοχο το Ελληνικό Δημόσιο το οποίο εκπροσωπείται από το Υπουργείο Οικονομικών.>> (γιακ, πώς μπορεί να είναι αφενός μονομετοχική αφετέρου να έχει κύριο μέτοχο; )


ΥΓ τελικά τα περί απόσβεσης του κόστους κατασκευής κλπ, τα έχει στην οδηγία 38/2006 (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...008:01:EN:HTML), η οποία όμως ακόμα δεν ισχύει, δηλαδή διαχωρίζει τα διόδια που λειτουργούν πριν το καλοκαίρι του 2008. Δεν νομίζω ότι ακόμα μπορεί να αποτελέσει δικαιολογία για να μην πληρώσει κάποιος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elbereth : 18-01-08 στις 09:19 Αιτία: προσθήκη
Απάντηση με παράθεση