Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1080  
Παλιά 18-12-12, 19:53
spiva74 Ο χρήστης spiva74 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-02-13 17:30
[QUOTE=stathakis;579916]Γεια σου spiva74, και καλώς ήλθες στην crohn-οπαρέα μας
Η βιοψία είναι συνήθως αυτή που αποκαλύπτει την αλήθεια, ενώ με τις αιματολογικές εξετάσεις δεν είσαι ποτέ σίγουρος/η.
Όσο για τα συμπτώματα, δεν είναι σε όλους ίδια ή δεν είναι ανάγκη να έχουμε όλα τα συμπτώματα της crohn.
Στον κάθε οργανισμό, έχει και τα ανάλογα συμπτώματα.

Όσο για την "φάσης της άρνησης" που λες, οι περισσότεροι (αν όχι όλοι),έχουμε περάσει απο αυτό το στάδιο. Εγώ προσωπικά έκανα 1,5-2 χρόνια να αποδεχτώ όλη αυτή την "φάση". Τώρα έχω ηρεμήσει.
Απλά πρέπει να αποδεχτείς ότι θα παίρνεις φάρμακα και θα είσαι στα νοσοκομεία συχνά εφ' όρου ζωής. Δυστυχώς το κράτος δεν βοηθάει την κατάσταση μας, θεωρώ με αυτά που τραβάμε στα νοσοκομεία και τις κολονοσκοπήσεις κάθε χρόνο, θα 'πρεπε όλοι - ανεξαρτήτου ποσοστού αναπηρίας, να έχουμε τα δικαιώματα αυτών του 67%.

Τώρα αυτό για Ευαγγελισμό και τον συγκεκριμένο γιατρό που ανέφερες, δεν γνωρίζω, είμαι απο Θεσσαλονίκη.

Πραγματικά, σε ένα χρόνο, η "παρέα μας" έχει μεγαλώσει τρομακτικά!
Ήμασταν τόσο λίγοι εδώ που μιλούσαμε και ξαφνικά έχουμε γίνει παρα πολλοί!
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση![/QUOTE

Καλησπέρα και σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
Μπορείς να με διαφωτίσεις λίγο σχετικά με το θέμα των νοσοκομείων? Κάθε πότε και για ποιούς λόγους απαιτείται νοσηλεία ή προσέλευση στο νοσοκομείο? (πέραν των κολονοσκοπήσεων που μου είπαν ότι γίνεται μία κάθε χρόνο) Και σχετικά με τα ποσοστά αναπηρίας. Για να περάσεις επιτροπή και να σου καθορίσουν το ποσοστό τι χαρτιά χρειάζεται να προσκομίσω?
Απάντηση με παράθεση