Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-11-06, 01:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Προτιμάτε την ιστορία και όχι την παραιστορική παραμυθολογία

Αν έχω νευριάσει πάρα πολύ τις τελευταίες μέρες, είναι γιατί τα φασιστόμουτρα περνάνε την ιδέα, ότι όποιος ασχολείται με την ιστορία σήμερα, πρέπει να είναι και εθνικιστής.

Όποιος αναφέρεται στις μεγάλες στιγμές του έθνους μας, πρέπει ταυτόχρονα να του κοτσάρουν και το παρατσούκλι «λιακόπουλος».

Όταν δεν μας έχουν τρομάξει χούντες, δεν μας έχουν τρομάξει διώξεις και φιμώματα, όταν ξεχειλίζεις από αισθήματα αγνά πατριωτικά και δημοκρατικά και όχι εθνικοσοσιαλιστικά, ούτε φασιστικά, ούτε νεοχουντικά, ούτε νεοναζιστικά, ούτε ρατσιστικά, ούτε εθνικιστικά, δεν θα μας τρομάξουν οι ηλιθιότητες και οι γελοιότητες και οι σαχλαμαρίτσες και τα πατριδοκαπελώματα, ενός εμπόρου ψευτοπατριωτισμού.

Θεωρώ καθήκον μου πυκνά συχνά, μέσα από αναζητήσεις πολλών ετών, να περάσω κάποια ιστορικές στιγμές μοναδικές, της Ελληνικής Ιστορίας.

Λατρεύω αυτή την χώρα άσχετα αν ξέρω ότι δίπλα σε Λεωνίδες κάθονται Εφιάλτες.
Δεν θα εκπέσει η αγάπη μου για μερικά λαμόγια που πιστέψτε με υπήρχαν σε όλες τις μεγάλες στιγμές της Ελλάδος.

Συνεχίζω και θα σας φέρνω πυκνά συχνά μερικές από τις μεγάλες στιγμές του έθνους μας, γνωστές και άγνωστες και ας μην τις διαβάζει κανείς.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση