Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 20-12-08, 16:47
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xountini Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα είναι, πως για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω, έχει επιτραπεί στα Εμπορικά Κέντρα να έχουν τα parking τους επί πληρωμή, κάτι παράνομο...
Περίεργο αυτό. Ποιος νόμος το απαγορεύει; Μπορώ να καταλάβω το επιχείρημα για δημόσιους χώρους, αλλά αν πχ μου ανήκει μια θέση parking στο σπίτι μου και τη νοικιάσω, είμαι παράνομος; Πρέπει να την παραχωρώ σε κάθε τυχαίο δωρεάν; Δε βγάζει νόημα αυτό.

Στο τέλος τέλος, όταν πηγαίνω στο Odeon (το μόνο απ'αυτά τα τέρατα που πηγαίνω πότε πότε) πηγαίνω με αυτοκίνητο (γιατί δε μένω αρκετά κοντά για να πάω με τα πόδια και δε μένω πάνω στους άξονες συγκοινωνίας για να χρησιμοποιήσω εκείνους), το παρκάρω στο εξαιρετικό υπόγειο parking του, στο οποίο δεν έχει τύχει ούτε μια φορά να μη βρω θέση. Και είναι ασφαλέστερο απ'το να το αφήσω κάπου χύμα — €3 δεν είναι παράλογο ποσό για ασφαλή, προστατευμένη στάθμευση με καλό φωτισμό. Γιατί να γίνει δωρεάν; Για να μην υπάρχει συμφέρον συντήρησης του χώρου;

Επίσης, υπάρχουν δημόσια parking (πχ των Δικαστηρίων στο Πεδίο του Άρεως) που χρεώνουν. Προτιμω να πληρώσω και να υπάρχει χώρος στάθμευσης παρά να ψάχνω μιάμιση ώρα όλα τα στενάκια — αυτό δεν επιδεινώνει την κυκλοφοριακη συμφόρηση της περιοχής;

Αρχική Δημοσίευση από Xountini Εμφάνιση μηνυμάτων
(Edit: Και φυσικά, τόσα λόγια, κι έχω ξεχάσει και τα τρία νοσοκομεία, στην ευρύτερη περιοχή..! Αλλά αυτά είναι πιο έξω από τα 4 τ.χλμ. που οριοθέτησα, κι είναι χρόνια εκεί... δε συγκρίνονται, γιατί έχουν τις απαραίτητες υποδομές.)
Ποιες είναι αυτές οι υποδομές; Μην το πάρεις στραβά, αλλά μήπως απλά αντιδράς στην αλλαγή; Σε κανένα άνθρωπο δεν αρέσει (προσωπικά απεχθάνομαι Mall και λοιπά εξαμβλώματα, και δεν πηγαίνω ποτέ), αλλά εξαιρώντας τα κτίρια που προϋπάρχουν, αυτή η ερώτηση γίνεται κάπως επιτακτική... Επίσης, γνωρίζεις με σιγουριά ότι η υποδομή δε θα βελτιωθεί;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση