Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1515  
Παλιά 11-11-12, 19:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Editorial

Καλημέρα, καλή εβδομάδα
Σήμερα, Δευτέρα 12 Νοεμβρίου 2012


Ανατολή ήλιου: 7:01πμ. Δύση ήλιου: 5:16μμ. Πανσέληνος: σε 15 ημέρες

Γιορτάζουν :

Επέτειοι :

Έφυγαν : 1923
Ερνέστος Τσίλερ, Γερμανός αρχιτέκτων, με τεράστιο έργο στην Ελλάδα, όπου σχεδίασε πάνω από 900 κτίρια. Μαζί με τον Κλεάνθη και τον Σάουμπερτ, ουσιαστικά έκτισαν την νέα Αθήνα και την γέμισαν με τα υπέροχα νεοκλασικά της.

1944: Τέλλος Άγρας, φιλολογικό ψευδώνυμο του Ευάγγελου Ιωάννου, ποιητής και κριτικός.


Τα γεγονότα της ημέρας :
1904
Το ανταρτικό σώμα του Ανθυπολοχαγού Γεωργίου Κατεχάκη (Ρούβα), μαζί με το σώμα του Οπλαρχηγού Ευθυμίου Καούδη, εισβάλλουν στο οργανωμένο από το Βουλγαρικό Κομιτάτο χωριό Ζέλενπς (Σκλήθρο) της περιοχής της Φλώρινας και επιτίθενται εναντίον οικίας, όπου γινόταν γάμος σημαντικού στελέχους της Εσωτερικής Μακεδονικής Επαναστατικής Οργανώσεως (ΕΜΕΟ), στον οποίο παραβρισκόταν και ο αρχικομιτατζής Κόλε. Κατά τη μάχη που επακολούθησε τα δύο ανταρτικά σώματα πέτυχαν να εξοντώσουν 12 ένοπλους κομιτατζήδες και να κατατρομοκρατήσουν τη βουλγαρική οργάνωση της περιοχής.

1940
Μετά από την οικτρή ιταλική επιθετική αποτυχία στο Βορειοηπειρωτικό Μέτωπο, ο Χίτλερ εκδίδει την πρώτη του εμπιστευτική διαταγή γενικών κατευθύνσεων με αριθμό 18 προς το Γενικό Επιτελείο του, για την εκπόνηση πολεμικού σχεδίου και την προπαρασκευή επίθεσης εναντίον της Ελλάδας.
Πηγή : Πολεμικά γεγονότα του έθνους - AcroBase


Είπαν : Είναι κεφαλαιώδες λάθος να σχηματίζεις θεωρίες προτού έχεις όλα τα δεδομένα. Επηρεάζει την κρίση σου. - Arthur Conan Doyle
Εχμμ κλεμμένο αυτό Αρθούρε μου. Μηδεμιά δίκην δικάσεις πριν αμφί μύθος ακούσεις, λέγανε στον τόπο μας.

Το ποίημα της ημέρας : Τέλλου Άγρα Λουλούδια κατὰ γῆς (απόσπασμα)

Ἦταν στὶς δόξες τῶν περιβολιῶν
κι ἡ ὥρα τῶν ταξιδιάρικων πουλιῶν,
κι οἱ ἄξαφνες οἱ ἀνάσες, οἱ μισές,
ποὺ εὐκολοκατελοῦν τὶς φυλλωσιές.
Στὸ ἄφραχτο χαμοκάλυβο μπροστά,
λουλούδια ἐσυγκομίζαν σωριατά,
λουλούδια σωρευτά, λογῆς-λογῆς,
χυμένα ἀπὸ πανέρια κατὰ γῆς.

Μὲ τὰ μάτια τὰ φίλησα, πολύ...
Ψυχὴ σιμά μου. Μόνο στὴν αὐλὴ
περιδιάβαζε ἀργὴ περπατησιὰ
καὶ τὴν τύλιγε ἡ ἄκρα μοναξιά.
Κι ἔτσι ἤθελα ἡ θωριά τους μοναχὴ
ν᾿ ἀφήσω νὰ μοῦ πιεῖ ἀπ᾿ τὴν ψυχή...
Μὰ οἱ μνῆμες ἀναζήσανε σ᾿ αὐτὰ
τὰ λουλούδια τὰ χρωματιστά...
~
Ἀναποδογυρίστηκε ἡ χαρὰ
βγῆκε ἡ θλίψη, ἀκόμα μιὰ φορά.
Κι ἐστάθηκαν, μακρότατη γραμμή,
θλιμμένα ρόδα διάφανοι καημοί.
Μὰ ἂς εἶναι, ὅταν, στὸν κάμπο τὸ βαθύ,
βουρκώσει ἀστραποβρόχι καὶ χυθεῖ,
κι ὅταν οἱ ἀνέμοι κλάψουνε γοερά,
ποιὸς θὰ μοῦ κλέψει τότε ἀπ᾿ τὴ χαρά;


Η φωτογραφία της ημέρας

Μαζική ήταν η συμμετοχή στον 30ο Κλασικό Μαραθώνιο Αθηνών, με τους δρομείς να ξεπερνούν συνολικά τις 26.000, που αποτελεί αριθμό - ρεκόρ.

Πιλιτιστικά : Το δανέζικο έργο «Μια πειρατεία» απέσπασε το βραβείο «Χρυσός Αλέξανδρος - Θόδωρος Αγγελόπουλος» αλλά και το βραβείο Fipresci, στο 53ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης (ΦΚΘ), το οποίο έριξε την αυλαία του -με μια λιτή τελετή- το βράδυ του Σαββάτου, στην ιστορική έδρα του θεσμού, το Ολύμπιον.

Επίκαιρα : Τη μείωση των επιτοκίων με τα οποία δανείζεται η Ελλάδα από Ευρώπη και ΔΝΤ, προκρίνει ως ενδεδειγμένη λύση για την απομείωση του ελληνικού χρέους ο Τσαρλς Νταλάρα..

Με χιούμορ

Σκίτσο του Hλία Mακρή από την Καθημερινή

Το ανέκδοτο της ημέρας

Περπατούσε ο κ. ΓΑΠ πάνω σε μια γέφυρα αλλά γλίστρησε και έπεσε στο νερό.
Τρία παιδάκια που έπαιζαν στην ακτή βούτηξαν στο νερό και τον έβγαλαν έξω.
- "Μπράβο παιδιά, σώσατε τον πρωθυπουργό της Ελλάδας. Τι χάρη θέλετε να σας κάνω;", του λέει ο Γιωργάκης
- "Εγώ θέλω να πάω στην Disneyland", λέει το πρώτο παιδάκι.
- "Εγώ θέλω να έχω εισιτήριο διαρκείας για όλους τους αθλητικούς αγώνες", λέει το δεύτερο παιδάκι.
- "Εγώ θέλω ένα αυτόματο αναπηρικό καροτσάκι με στερεοφωνικό", λέει το τρίτο παιδάκι.
- "Μα δεν είσαι ανάπηρος", απαντά ο Γιώργος.
- "Θα γίνω, αν μάθει ο πατέρας μου ότι σε έσωσα από το ποτάμι".


Επίφυλλίδα : Το μαρτύριο της σταγόνας με τη δόση

__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
maralin (11-11-12), Nikoscot (13-11-12), vgiagias (12-11-12)