Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1238  
Παλιά 09-02-12, 17:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Editorial

Καλημέρα
Σήμερα, Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2012


Ανατολή ήλιου: 7:22πμ. Δύση ήλιου: 5:57μμ. Πανσέληνος: σε 26 ημέρες

Γιορτάζουν : Χαράλαμπος, Χαρίκλεια, Χαρίλαος, Χαρούλα.

Σαν σήμερα :
1355: Ανήμερα της εορτής της Αγίας Σχολαστικής ξεσπούν επεισόδια στην Οξφόρδη μεταξύ φοιτητών και ντόπιων. Αιτία, η ποιότητα της μπύρας σε μία παμπ και τα προσβλητικά σχόλια κάποιων φοιτητών για τους ντόπιους. Οι ταραχές θα λήξουν την επόμενη μέρα με 63 νεκρούς φοιτητές και 30 πολίτες.


1634: Ο Γαλιλαίος (Γκαλιλέο Γκαλιλέι) απαρνείται μπροστά στους ιεροεξεταστές τη θεωρία του ως αιρετική και λαθεμένη και δέχεται ότι η Γη είναι επίπεδη και ακίνητη. Λέγεται ότι την ίδια στιγμή σιγομουρμούρισε: «Και όμως κινείται!»


1938: Συλλαμβάνεται και εξορίζεται στην Πάρο από τη δικτατορία Μεταξά ο Ανδρέας Μιχαλακόπουλος, παρ' όλο που είναι ασθενής.

1942: Απονέμεται ο πρώτος χρυσός δίσκος στην ιστορία της μουσικής, στον Γκλεν Μίλερ για την επιτυχία του Chattanooga Choo Choo.

1947: Τα Δωδεκάνησα περιέρχονται στην Ελλάδα με τη Συνθήκη των Παρισίων.

1949: Το θεατρικό έργο του Άρθουρ Μίλερ «Ο θάνατος του εμποράκου», μία καυστική κριτική του «Αμερικάνικου Ονείρου», κάνει πρεμιέρα στη Νέα Υόρκη.


1988: Ξεκίνησε την λειτουργία της η AcroBase, ο μακροβιότερος φορέας ηλεκτρονικής επικοινωνίας στην Ελλάδα και ένας από τους μακροβιότερους στην Ευρώπη.
Είπαν : Κάπου, κάτι απίστευτο περιμένει να γίνει γνωστό. - Carl Sagan

Το ποίημα της ημέρας : Στην Ακρούλα Ποίημα της Sanador 9 Φεβρουαρίου 1998.

Και εκεί που είσαι σίγουρος πως κάποιος δεν υπάρχει
πάνω του να στηριχτείς,να κλάψεις,να ξεσπάσεις
μία παρέα έρχεται με υπέροχα παιδιά
που κάνουνε τον πόνο σου μεμιάς να τον ξεχάσεις.

Μία παρέα με όνειρα,φιλοδοξίες και στόχους
πανέτοιμοι να σου σταθούν και συμβουλές να δώσουν
σε κάνουν να χαμογελάς,να κλαις ή να λυπάσαι
μα τη φιλία δεν πρόκειται ποτέ να την προδώσουν.

Χρόνια πολλά ακρούλα μου και χίλια ευχαριστώ
για όσο μέχρι τώρα καλό μου έχεις κάνει
και μένα δε μου μένει παρά να υποσχεθώ:
για σένα η αγάπη μου ποτέ δε θα πεθάνει.


Η φωτογραφία της ημέρας

Ξεκίνησαν τα καρναβάλια με βασικό τους θέμα, τι άλλο; την κρίση. Στο Βιαρέτζιο της Ιταλίας, καπετάνιος της βάρκας του Νότου ο Μάριο Ντράγκι και η Ελλάδα να κρέμεται από την άγκυρα της για να σωθεί. (AFP/ FABIO MUZZI)

Προτάσεις : Πηγή έμπνευσης και δημιουργίας αποτελεί το έργο του Δημήτρη Δημητριάδη για την θεατρική ομάδα Paracoon, η οποία «ανεβάζει» την παράσταση «Πεθαίνω σα χώρα» στις 16 Φεβρουαρίου στο θέατρο Olvio.

Επίκαιρα : Τελικά τι έγινε βρε παιδιά; Ανακοίνωση της προεδρίας, λένε οτι συμφώνησαν σε όλα. Αυτόν τον λαό ποιος θα τον ενημερώσει;

Με χιούμορ

Σκίτσο του Ανδρέα Πετρουλάκη από την Καθημερινή

Επίφυλλίδα : Ευχαριστώ από τα βάθη της ψυχής μου, όλους τους φίλους της AcroBase, από το 1988 έως σήμερα. Για μένα έχετε όλοι την ίδια συνεισφορά, μαζί κτίσαμε την ακρούλα της καρδιάς μας.
Ζητώ συγνώμη, αν μερικές φορές κρίνομαι ανεπαρκής.

Όταν ξεκινούσε η AcroBase πρωτοακουγόταν ένα όμορφο τραγούδι. Σας το αφιερώνω.

__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 5 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
HelenA (09-02-12), justin (09-02-12), Nikoscot (09-02-12), varthol (09-02-12), vgiagias (09-02-12)