Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #819  
Παλιά 30-04-11, 02:57
marypez Ο χρήστης marypez δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-09-11 23:14
Η διαθεσή μου τώρα:
Smile

Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
σ'ευχαριστώ πολύ. όταν λες ατελή ειλεό, εννοείς στένωση στον τελικό ειλεό; γενικά έχεις κάνει καθόλου χειρουργείο; υπάρχει περίπτωση το έντερο να πιέζει το στομάχι και έτσι να προκαλείται ο εμετός; σόρυ για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά απ την εμπειρία μου τόσα χρόνια έχω καταλάβει ότι οι γιατροί στην περίπτωσή μας είναι κυρίως μεσολαβητές φαρμάκων -δε θέλω να μειώσω το πόσο σημαντική είναι η προσφορά τους φυσικά. απλώς, όταν πρόκειται για τέτοια συμπτώματα, οι πάσχοντες μεταξύ μας νομίζω τα βρίσκουμε καλύτερα...
Ο ατελης ειλεος προερχεται απο την στενωση στον τελικο ειλεο.Περσι το Πασχα Μ.Παρασκευη ξυμερωματα μπηκα στο νοσοκομειο με ατελη ειλεο.Στην ακτινογραφια φαινοταν το στριψιμο του εντερου. Ειχα τρομερους πονους και εκανα παρα πολλους εμετους. Τις επομενες ημερες ημουν με ορους, νηστικια και εκανα καθε 3 ωρες ακτινα διαβασης αφου ειχα πιει ενα σκιαγραφικο που προκαλει και ευκοιλια, για να δουν αν περναει το φαρμακο προς τα κατω. Ευτυχως ανοιξε και με την φαρμακευτικη αγωγη και ετσι γλυτωσα το χειρουργειο. Μετα απο μια βδομαδα νοσηλιας πηγα Αθηνα και εκανα εντεροκληση και κολονοσκοπηση και φανηκε οτι η στενωση μου εχει σκευρωση και δεν προκειται να ανοιξει. Απο τοτε παιρνω κορτιζονη b....falk και προσεχω πολυ την διατροφη μου. Κατα τα αλλα μπορω να πω οτι ειμαι σε υφεση γιατι εχω αντοχες αν και η καθημερινοτητα μου ειναι πολυ βαρια.Ευχομαι να μην χειρουργηθω ποτε αν και ειναι η μονη λυση στην περιπτωση μου.Ευχομαι τα καλυτερα για ολους μας!!!!