Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 27-07-12, 11:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας








Φέτος η μπουγαρινιά μου, ανανεώθηκε πλήρως, απέκτησε νέα γλάστρα με διπλάσια χωρητικότητα χώματος (20-25 κιλά), κλαδεύτηκε χαμηλά και τώρα οι κόποι ανταμείβονται.

Η μπουγαρινιά συνήθως έχει 3-4 περιόδους εντόνου ανθήσεως που η κάθε μία κρατάει από 20 ημέρες έως ένα μήνα.

Η ανθοφορία που ξεκίνησε χθες, είναι η πλέον «προσοδοφόρα» στα 35 περίπου χρόνια ζωής του φυτού μου.

Έχει ήδη περισσότερα από χίλια μπουμπούκια και καθημερινά από μεθαύριο περίπου, θα ανοίγει 50-100 λουλούδια την ημέρα.

Αυτό δημιουργεί πολύ αστείες καταστάσεις κάτω από το μπαλκόνι μου, με τους περαστικούς να προσπαθούν να προσδιορίσουν, από που προέρχεται, το θεσπέσιο άρωμα.

Αν είχα τοποθετήσει μια κάμερα στο απέναντι μπαλκόνι, θα είχε πολύ γέλιο.

Φέτος επιχειρώ με παραφυάδες να βγάλω νέα φυτά και οι ενδείξεις είναι πολύ θετικές.

Όσοι πάρετε ένα φυτό μπουγαρινιάς, σας συνιστώ να την προσέξτε στον ήλιο. Λατρεύει τον πρωινό ήλιο, αλλά όχι τον υπερβολικό.

Επίσης στην γλάστρα που θα φυτέψτε μπουγαρινιά, να κάνετε καλή αποστράγγιση νερού, χωρίς να χάνονται τα πολύτιμα στοιχεία του χώματος.
Αυτό το επιτυγχάνουμε βάζοντας στην βάση της γλάστρας ένα στρώμα με βοτσαλάκια. Το πότισμα να γίνεται προσεκτικό, το καλοκαίρι μέρα παρά μέρα, ανάλογα με την γλάστρα, 1 έως 3 λίτρα.
Τον χειμώνα μία φορά την εβδομάδα.
Καλό κλάδεμα τον χειμώνα, αφήνοντα τα βλαστάρια, για να δυναμώσει το φυτό.

Ιδιαίτερο λίπασμα δεν του βάζω. Αν ποτέ πιείτε κανέναν Ελληνικό καφέ, τον ντελβέ που λέμε, τον βάζετε στην γλάστρα. Λατρεύει ένα βαρύ γλυκό πότε πότε.

Και στα δικά σας.

Σχόλιο : Ναι έβαλα και μπλε ματάκι.....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
HelenA (27-07-12), Nikoscot (30-07-12)