Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 20-07-06, 15:04
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Υπολογιστή πρώτη φορά είδα και χρησιμοποίηση στην σχολή μου τότε (Control Data) to 1985. Κάτι Altos, Unixοειδή συστήματα, με διακόπτη στην οθόνη για να αλλάζει η γλώσσα από αγγλικά σε ελληνικά. Στην συνέχεια πήρα έναν amstrad 6128, όπου υπήρχε και το περίφημο CP/M με το οποίο πργραμμάτιζα σε Turbo Pascal και στην συνέχει ο ίδιος κώδικας έτρεχε σε PC. (Μην τα ρωτάτε την ταλαιπωρία από τις 3" δισκέτες να το μεταφέρω σε 5 1/4".)
Επίσης με την ευκαιρία τα υπέροχα παιχνίδια της εποχής που είχαν ιδέες φρέσκες και όχι ρεαλιστικά γραφικά και πολλά από αυτά αξίζουν ακόμα και σήμερα (ναί τον έχω κρατήσει ακόμα και πότε πότε τον ανάβω).Από την εποχή αυτή να σημειώσω τα περιοδικά της πληροφορικής, που ίσως γιατί απευθύνονταν σε άλλο κοινό από σήμερα προσφέραν γνώσεις τόσο θεωρητικές όσο και πρακτικές. Ακόμα και το παιχνιδοπεριοδικό PIXEL με τις λίστες των προγραμμάτων που είχε σε έβαζε σε άλλο κλίμα. Ένοιωθες κάπως την μαγεία του προηραμματισμού ακόμα και όταν πληκτρολογούσες ατελείωτα 16δικά σύμβολα.Αγωνία να μην κάνεις λάθος στην πληκτρολόγηση, debuging κ.ο.κ. Σήμερα αγοράζεις περιοδικό Η/Υ και δεν διαφέρει από περιοδικό για αυτοκίνητα. Ατελείωτα συγκριτικά, ανούσιες μαρκετινίστικες παρουσιάσεις κ.ο.κ τέλως πάντων) Σε αυτό το μηχάνημα πήρα και το πρώτο μου modem, μια ελληνική κατασκευή που έμπαινε στην θύρα του κασετοφώνου (300bps) και ήταν σκέτη απελπισία. Με το ζόρι αντάλλασες μηνύματα - για download - upload ούτε σκέψη. Μόνο αργότερα το 1989 που πήρα το πρώτο μου PC πήρα και ένα 1200άρι, που ευτυχώς δεν δούλευε και με μια μικρή επιβάρυνση πήρα 2400. Από κει και πέρα η ζωή τράβηξε τον φυσιολογικό της ρυθμο. Oi bbs πάντα στην καρδιά μου, προσφέραν κάτι που δεν το βρίσκεις σήμερα εύκολα, και αυτές τις μέρες το ξαναθυμάμαι. Την αίσθηση της κοινότητας. Δεν είμαι μόνος μου. Γιατί στο Ιντερνετ είμαστε τελικά μόνοι μας όπως μόνοι μας είμαστε μέσα στο πλήθος μιας μεγαλούπολης. Η Acrobase από τις πρώτες επιλογές (απορώ γιατί δεν με βρίσκει στα κιτάπια του ο Xenios) και η λαχτάρα μου έφτασε να φτιάξω και γω την δική μου bbs πρώτα στημένη πάνω στο(Telix) και μετά με το Remote Access. Τα κατάφερα και Συγκινήθηκα πάλι. Νομίζω όσοι ζήσαμε αυτήν την επανάσταση από τα 8μπιτα μέχρι σήμερα, πρέπει να θεωρούμε τον εαυτό μας τυχερό (κι ας ζημιώθηκε η τσέπη μας κυνηγώντας την τεχνολογία από πίσω).
Απάντηση με παράθεση