Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 20-07-06, 12:07
Το avatar του χρήστη otto
otto Ο χρήστης otto δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-03-24 14:45
Φύλο: Άντρας
Angry

Γύρω στο 1983, συνάντησα κάποιον φίλα με ενα ΖΧ (με τις γομολάστιχες)... για να πω την αλήθεια με συνέρπασε τότε γιατί μπορούσες να είχες διαφορετικά gamez (είχα στο σπίτι ενα device που το σύνδεες στην Τv και είχε κάτι "σαχλά" παιχνίδια τυπου ping-pong)....

Κατά το 1984 αποφάσισα να πάρω ενα CBM Plus/4, μιλάμε πόρωση... χαμός στο σπίτι γιατί καθόμουν με τις ώρες στην TV (συνδεμένη με το μηχανάκι) οι δικοί μου να φωνάζουν "θα χαλάσεις την τηλεόραση με αυτο" "θα τυφλωθείς τόσες ώρες μπροστά απο την tv" και άλλοι ομηρικοί καυγάδες ποιός θα κάνει πρώτος χρήση της τηλεόρασης...
Βέβαια καλός ο Plus/4 αλλά software yok!, έτσι τον ξεφορτώθηκα και πήγα σε C64.. :-)'''

Τα σχετικά με modem: μιά μέρα περπάταγα στην Στουρνάρα και είδα ενα 300αρι modem (δεν θυμάμαι μάρκα, ίσως ήταν crypto, ήταν μαύρο με ενα κουμπι originate/answer) σε μια βιτρίνα.. (είχα ψιλοπορωθεί απο εναν φίλο που είχε κολήσει σαν την μύγα πάνω στο τηλέφωνο..) νομίζω πρέπει να ηταν καλή η τιμή και το πήρα ASAP.. Μετα απο εκεί με πήρε η "κατηφόρα"....

Oi καλύτερες φάσεις μου ήταν με Ακρο (βέβαια) έπειτα με κάποια dialout telnet για να συνδεθώ σε BBS εξωτερικού, τα downloads να ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ και να βλαστημάω να κάνει γρήγορα πριν πέσει η γραμμή απο τα παράσιτα (πολλές φορές λίγο ΠΡΙΝ τελειώσει ....), να κουβαλάω το μηχάνημα στις διακοπές μαζί μου... (real portable...) και το modem παρέα, (τα υπεραστικά dialup.. ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ!!)


ΥΓ. Δυστυχως το εν λόγω modem μου το "εφαγαν" ..δανεικό και αγύριστο που λένε.. το δάνεισα σε ενα φίλο και αυτός σε εναν άλλο και πάει λέγοντας... (ΟΠΟΙΟΣ/Α ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ASAP)
__________________
READY.
Απάντηση με παράθεση