Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 20-07-06, 13:45
zeppelin Ο χρήστης zeppelin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-02-10 17:22
Καθώς δεν είμαι τόσο μεγάλος (28 χρονών) άργησα σε σχέση με αρκετούς από εσάς τους παπούδες να ξεκινήσω... (σας την είπα :P)

Πρώτος "υπολογιστής" ήταν το 85 περίπου σε ηλικία 7 χρονών (κάπου εκεί) ένας amstrad 6128 (νομίζω ότι κάπου εκείνη την χρονιά είχε βγεί μάλιστα...)
παιδευόμουν με την basic σε αυτή την ηλικία μπας και καταλάβω τι γίνεται..

Συνέχισα το 87 με την θρυλική amiga 512 και είδα για πρώτη φορά παραθυρικό περιβάλλον. Την amiga την κράτησα μέχρι αρχές 90 που πήγα πλεον σε 286.

Μετά η συνέχεια είναι σειριακή ανα 1-2 χρόνια.. 386, 486dx80, 486 120mhz, pentium 233, PII στα 333 όπου με αυτόν έμεινα για αρκετά χρόνια.. οι 2 τελευταίοι υπολογιστές είναι ένας P4 στα 3ghz ο οποίος τρέχει Linux και είναι αυτή την στιγμή 24/7 server σπίτι μου (web,mail,shoutcast,irc + router για το awmn) και το κυρίως pc είναι ένας AMD64 x2 3800+

Τώρα το πρώτο λειτουργικό modem (λειτουργικό γιατί είχαν πέσει και μικρότερα στα χέρια μου αλλά δεν είχα όρεξη να ψαχτώ πως τα χρησιμοποιούν !) ήταν ένα maxan 2400bps γύρω στο.. 92? 93? δεν θυμάμαι πραγματικά.. κάπου εκεί μπήκα και για πρώτη φορά στα bbs... το ξημεροβράδιασμα ήρθε μετά το 95 βέβαια καθώς πιό πριν σαν έφηβος είχα άλλες καλύτερες ασχολίες :P Τον πρώτο καιρό έμπενα με το nick doors.. αργότερα το άλλαξα σε zeppelin τώρα πιά το nick μου παντού (εκτός από εδώ μέσα για συναισθηματικούς λόγους) είναι craven.. αυτά! καλώς σας ξαναβρήκα με την ευκαιρεία!
Απάντηση με παράθεση