Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 20-07-06, 01:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πως ξεκινήσατε με τους υπολογιστές και ποια ήταν η πρώτη σας σύνδεση με modem;

Η πρώτη μου επαφή με υπολογιστές ήταν πριν περίπου 30 χρόνια, σε ένα τεράστιο χώρο που σαν πληκτρολόγια είχαν μια σειρά από διακόπτες και εισήγαγαν κάτι διάτρητες καρτέλες.

Το 1980 βολτάροντας στο Λονδίνο, μπήκα σε ένα μαγαζί της Dixon (αλυσίδα καταστημάτων ηλεκτρονικών ειδών) να πάρω ένα κασετόφωνο.

Το μάτι μου έπεσε σε μια τηλεόραση και σε κάτι γράμματα που έγραφε ένας πιτσιρικάς πάνω σε ένα κουτί με μεμβράνες.

Ενώ ο πωλητής μου έδειχνε το κασετόφωνο τον ρωτάει τι είναι αυτό και μου απαντάει. Είναι ένας κομπιούτερ. Του λέω δηλαδή calculator, όχι μου λέει είναι αληθινός computer που προγραμματίζεται.

Φέρνω στην μνήμη μου τον τεράστιο υπολογιστή του Πανεπιστημίου μου και κάνω την σύγκριση. Ρωτάω πόσο κάνει; 79.99 λίρες προσφορά μου λέει.

Το αγοράζω του λέω (έτσι στην ψύχρα). Μου λέει και το κασετόφωνο; Αστο αυτό, εδώ έχουμε τον υπολογιστή.

Με τι περιέργεια γύρισα σπίτι τον συνέδεσα στην τηλεόραση και πάτησα τα πρώτα πλήκτρα, δεν μπορώ να σας περιγράψω, δεν ήξερα τίποτα, δεν ήξερα τι είναι η ram η rom η Basic ο θείος Clive Sinclair , τίποτα.

Αυτός ήταν ένας ZX80 με 1Κ μνήμη ram και μετά από καιρό έμαθα, πόσο τυχερός ήμουν που έζησα την γέννηση του πρώτου φτηνού οικιακού υπολογιστή.

Τώρα για τα modems η πρώτη μου ολέθρια επαφή, ήταν το 1983 με ένα 300/1275 hayes compatible, μέσα σε ένα ξύλινο κουτί που ακούμπαγες μέσα το ακουστικό και μετά έκλεινες το κουτί. Αυτό το μαραφέτι δεν μπόρεσα ποτέ και προς μεγάλη μου απογοήτευση να το δουλέψω.

Το 1984 μαζί με την αγορά του πρώτου μου PC 8086, αγόρασα το περίφημο smarteam, εξωτερικό modem στα 1200 bps στην τιμή των 50.000 δρχ.

Η πρώτη μου σύνδεση ήταν με τον ξάδελφο μου στον πιο πάνω όροφο από μένα. Κάθε βράδυ ξημεροβραδιαζόμασταν με να συνδεόμαστε μεταξύ μας και να μιλάμε και να δοκιμάζουμε download και upload αρχείων. Όταν χάναμε την σύνδεση έβαζα μια φωνή και ξανακαλούσαμε.

Λίγο αργότερα άκουσα για τις BBS, από ένα αμερικάνικο περιοδικό κάλεσα μια βάση στον Σαιντ Λούις. Για μένα ήταν μια μαγεία, ακόμα πιο πολύ μαγεύτηκε ο εκεί SysOp που δεν πίστευε στα μάτια του, ότι αποκτούσε τον πρώτο του υπερατλαντικό χρήστη. Με κάλεσε σε sysop chat και μιλάγαμε για πολύ ώρα.
Όταν ήρθε ο λογαριασμός του ΟΤΕ, ήθελα να πέσω από το παράθυρο :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση