Θέμα: Floppy Emulator!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 12-01-11, 13:40
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Floppy Emulator!

Πότε ήταν η τελευταία φορά που χρειαστήκατε δισκέτα; Προσωπικά θυμάμαι να ψάχνω ένα ολόκληρο γραφείο το 2006 για να βρω δύο 3.5" floppies για να γράψω τα διαγνωστικά της Dell για ένα server. Ναι, η Dell δεν έδινε διαγνωστικά σε CD και ναι, τα servers της μέχρι και το 2006 (τουλάχιστον) είχαν floppy drives.

Όσο οι δισκέτες σπανίζουν, τόσο θα γίνεται πιο σημαντική μια άλλη λύση για να αναβιώνουμε παλιούς υπολογιστές. Μια ενδιαφέρουσα λύση σ'αυτό το πρόβλημα είναι το HcX Floppy Emulator: http://www.torlus.com/floppy/



Είναι κατασκευή ιδιώτη, όχι εταιρείας. Χρησιμοποιεί μία κάρτα SD, ένα FPGA και ένα microcontroller για να προσομοιώσει ένα floppy drive. Το συνδέετε στο floppy controller σας σαν κανονικό drive, γεμίζετε την SD με disk images, και ο emulator προσποιείται ότι είναι disk drive. Η τελευταία έκδοση έχει και οθόνη για να επιλέγεται το κατάλληλο floppy image από την SD.

Φυσικά χρειάζεται έναν adaptor για να παίξει με 8" floppies (που έχουν 50 pin βύσμα), και για άλλα ιδιάζοντα disk drives που δεν είχαν το σχετικά standard Shugart connector (που έχουν τα PC, πχ).

Το πιο ενδιαφέρον είναι ότι η ίδια συσκευή μπορεί να προσομοιώσει floppies και με MFM (PC-style) και με GCR (Apple, Commodore) encodings, πράγμα που το κάνει μοναδικά χρήσιμο μια και τα GCR floppy drives σπανίζουν εξαιρετικά πια.

Προς admins: αυτό το μήνυμα ΔΕΝ είναι διαφημιστικό, δεν έχω καμμία σχέση με τον καλό κύριο που το σχεδίασε. Κυρίως γράφω εδώ για να το θυμάμαι και ο ίδιος, μια και κάποια στιγμή θα χρειαστεί να αγοράσω ή να φτιάξω ένα τέτοιο για να μπορέσω να κάνω boot μέρος της συλλογής μου.
Απάντηση με παράθεση