Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #352  
Παλιά 20-02-10, 23:55
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
κατ' αρχάς καλώς ήρθες. Εγώ δεν έχω την νόσο , όμως θα ήθελα να σου συστήσω να μην καπνίζεις και αν μπορείς να το κόψεις, γιατί το κάπνισμα οπωσδήποτε επηρεάζει τηνλειτουργία του εντέρου, ρώτησε και τον θεράποντα ιατρό σου γι αυτό. Όσο για τον σύζυγό σου προσπάθησε να μη γίνεσαι κουραστική, να μην είναι το πρόβλημά σου το κύριο θέμα συζήτησης σας. Κάθησε και μίλησέ του για τον προβληματισμό σου σχετικά με την κατάστασή σου και ζήτησέ του απλά και γλυκά να σε συμπαρασταθεί. Εσύ προσπάθησε να μη μιλάς όλο για το ίδιο θέμα. Οπλίσου με υπομονή και θάρρος και αν δεις με περισσότερη αισιοδοξία την κατάσταση σου στο τέλος έσύ θα νικήσεις και όχι η αρρώστια. Ακόμη ο άντρας σου δεν θα βαρεθεί και το κλίμα που θα επικρατεί στο σπίτι θα είναι πιο ευχάριστο. Στο χέρι σου είναι ν'αλλάξεις την κατάσταση. Την στιγμή που θα θέλεις να μιλήσεις κάπου για το πρόβλημά σου, βρες ένα άτομο δικό σου από το ευρύτερο περιβάλλον σου που έχει την καλή διάθεση να σε ακούσει. Σου εύχομαι να έχεις όσο γίνεται καλή υγεία και καλή διάθεση, γιατί κι αυτή παίζει σημαντικό ρόλο στην νόσο. Να ξέρεις ότι δεν είσαι η μόνη που αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας, οπλίσου με θάρρος και δύναμη και όλα θα πάνε καλά.Φιλικά Ελένη.