Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 05-04-09, 11:07
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από georgia papa Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ :"ΤΑ ΑΝΩ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΑΦΟΡΙΚΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΕΝΟΣ ΜΥΕΛΟΔΥΣΠΛΑΣΤΙΚΟΥ ΣΥΝΔΡΟΜΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΑΝΘΕΚΤΙΚΗΣ ΚΥΤΤΕΡΟΠΕΝΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΤΟΞΙΚΗΣ ΕΠΙΔΡΑΣΗΣ ΣΤΟ ΜΥΕΛΟ ΤΩΝ ΟΣΤΩΝ. " ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ...
ΩΣΤΟΣΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ????
Στα 27 δεν ξέρω πολλούς που να έχουν μυελοδυσπλαστικό σύνδρομο. Είναι σχεδόν σίγουρο οτι μιλάμε για τοξική επίδραση κάποιου φαρμάκου, πράγμα αρκετά συνηθισμένο. Αντίθετα, η διάγνωση του μυελοδυσπλαστικού είναι πολύ πιο συχνή στα 70.

Ο καρυότυπος είναι μια φωτογραφία του γενετικού υλικού. Διαταραχές του γενετικού υλικού είναι συμβατές με νεοπλαστικές αλλοιώσεις όπως πχ λευχαιμίες, μυέλωμα, μυελουπερπλαστικά σύνδρομα ή μυελοδυσπλαστικό σύνδρομο. ΟΜΩΣ, πιθανότατα ΔΕΝ έχεις τίποτα απ'όλα αυτά.

Για να πω την πικρή αλήθεια, θεωρώ οτι ο καρυότυπος σε άτομο 27 ετών που είχε παροδική ουδετεροπενία με πιθανή τοξική αιτιολογία είναι μάλλον υπερβολή (να σημειωθεί οτι κοστίζει και ακριβά...). Επειδή δεν γνωρίζω το πλήρες ιστορικό σου και επειδή δεν είμαι αιματολόγος δεν θέλω να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες. Νομίζω οτι αφού ο γιατρός σου το σύστησε, καλό θα ήταν να το κάνεις, αλλά δεν πρέπει να ανησυχείς.

Δε μου απάντησες γιατί μπήκες στο νοσοκομείο...

Φιλικά,
Π.

Υ.Γ. Τα κεφαλαία κουράζουν.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση