Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 28-05-07, 17:22
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ακούσει για αστρονομικά νούμερα αποθήκευσης βλαστοκυττάρων.

Ένα ερώτημα είναι πόση είναι η διάρκεια διατήρησης τους.

Ένα άλλο ερώτημα που χρησιμεύουν ; στην ανάπλαση χαμένων κυττάρων ή ακόμα και σε πλαστικές επεμβάσεις;
Εξαρτάται τι εννοείς αστρονομικό. Αν σκεφτείς οτι τοκετός σε κλινική πολυτελείας (δηλαδή αυτή που έχει δερμάτινους καναπέδες και πίνακες στους τοίχους και όχι απαραίτητα αυτή που έχει καλούς γιατρούς) κοστίζει ΧΧΧΧ (και ενδεχομένως ΧΧΧΧΧ) ευρώ, τότε τα 1000-2000Ε για την αποθήκευση των βλαστοκυττάρων δε μου φαίνονται παράλογο ποσό.

Διατηρούνται για πολύ μακρό χρονικό διάστημα (δεκαετίες). Μια προφανής εφαρμογή είναι η μεταμόσχευση μυελού.

Δεν αποκλείεται να αναπτυχθούν άλλες εφαρμογές στο μέλλον. Σήμερα οι επιστήμονες μπορούν να καλλιεργήσουν κύτταρα (πχ κύτταρα δέρματος, ήπατος κλπ) αλλά δεν μπορούν ακόμα να δομήσουν πολυπλοκότερες αρχιτεκτονικές, δηλαδή ιστούς. Γι'αυτό και είναι εφικτή τεχνικά μόνο η μεταμόσχευση μυελού, που δομείται μόνος του.

Προσωπική μου άποψη, μια που ασχολούμαστε με κυτταροκαλλιέργειες και άλλα τέτοια ωραία: χίλιες φορές καλύτερα να κόψει κανείς τα 1000-2000Ε από το γλέντι της βάφτισης του παιδιού ή από κάποιο άλλο γελοίο έξοδο. Είναι εγκληματικό να έχεις πρόσβαση σε τόσο πολύτιμο ηλικό (πολυδύναμα κύτταρα αιμοποιητικού με άθικτο DNA) και να το αφήνεις να χαθεί. Εγώ λυπάμαι που δεν έχω δικά μου βλαστοκύτταρα σε τράπεζα. Μία ευκαιρία έχεις για να τα μαζέψεις!

Φιλικά,
Πέτρος

Υ.Γ. Εννοείται, ασφαλώς, οτι απαιτείται κάποια μορφή διασφάλισης ποιότητας. Δεν είναι εύκολο να χειριστείς ευαίσθητα βιολογικά δείγματα. Δεν αποκλείεται, δηλαδή, να καταστραφούν αν η φύλαξη και η περισυλλογή δε γίνουν με σωστό τρόπο.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stanley : 28-05-07 στις 17:30
Απάντηση με παράθεση