Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 13-10-09, 12:38
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στα παραπανω που γραψατε βλεπω τις συνηθεις παρανοησεις που εχει ο κοσμος για την αστρολογια, (συμφωνα παντα με τα οσα εχω ακουσει απο τους ιδιους τους αστρολογους)

Ουτε εγω μπορω να πω οτι πιστευω στα ζωδια, αλλα εχω διαβασει διαφορες εκλογικευσεις του πως λειτουργει η αστρολογια. Επισημαινω τα σημεια που διαφωνω, αλλα σε καμια περιπτωση δεν το παιζω γνωστης ετσι;

Αρχική Δημοσίευση από HelenA Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε προσωπικό επίπεδο (σαν λογικός άνθρωπος)
δεν δέχομαι ότι η ζωή μου, η τύχη μου,
καθορίζεται από τις θέσεις των πλανητών.
Δεν πιστεύω ότι μπορούν (τα ζώδια) να επιρεάσουν στο παραμικρό την μοίρα μου.
Καταρχας η (συγχρονη και εκλογικευμενη) αστρολογια δεν διδασκει οτι οι πλανητες καθοριζουν μελλον και πεπρωμενο. Απο τους ιδιους τους αστρολογους εχω ακουσει οτι οι πλανητες επηρεαζουν μονο το 40% της ζωης μας, και το υπολοιπο ειναι θεμα καταστασης, προσωπικοτητας και επιλογων που μπορπουν να ακυρωσουν την επιδραση τους.

Αν μπορω να δεχτω την αστρολογια, θα τη δεχομουν οσον αφορα τον ανθρωπο, και ποσο οι πλανητες θα μπορουσαν να επηρρεασουν τον ιδιο. Απο τη στιγμή που η σελήνη επηρρεάζει τις παλίρροιες, και απο τη στιγμη που διαφορα ερεθισματα μπορουν να επηρρεασουν τη συμπεριφορα του ανθρωπου (ειδος μουσικης, καιρος, ποιοτητα ατμοσφαιρας, χημικες ουσιες, ορμόνες, χάπια που έχω πάρει για κάποιο λόγο), με αυτο ως βαση θα δεχομουν θεωρητικα οτι και οι πλανητες θα μπορουσαν να δημιουργησουν καποιες "τασεις" σε εναν ανθρωπο. Δηλ. την Α δεδομένη περίοδο να τον σπρωξουν στο ενα ή το άλλο συναίσθημα, διάθεση, επιθυμία και κατα συνέπεια πράξη, με τις ανάλογες ευκολίες και δυσκολίες.

Αυτο ειναι κατι που το εχω ακουσει απο αστρολογο. Δεν ξερω κατα ποσο συμφωνουν οι συναδελφοι του

Βέβαια, αν κάποιος αστρολόγος μου βρεί επί τρείς φορές όλους τους αριθμούς
του Λόττο, τους παίξω και κερδίσω, τότε σαν επιστήμονας
θα δηλώσω απο αυτή την ίδια θέση οτι έσφαλα και ότι πραγματικά
τα ζώδια ισχύουν.
Συμφωνα με τα παραπανω που ανεφερα, η αστρολογία δεν είναι μαντική τέχνη, και κανενας σοβαρος αστρολογος για μενα δε μπορει ισχυριστει οτι θα βρει κατι τοσο ακριβες (με τετοιο περιθωριο αποτυχιας, δε θα τον συμφερει κιολας ).

Δηλαδη αν βρισκομαι ναυαγος σε ενα ερημονησι, δε θα πεσει ενας χαρτοφυλακας με λεφτα απο καποιο αεροπλανο μονο και μονο επειδη οι πλανητες ευνοουν τα οικονομικα μου.

Λογω αγνοιας και εμφυτης αφελειας ειμαι πιο ανοικτος απο εναν επιστημονα, αλλα φριττω οταν ακουω οτι οι πλανητες μπορουν να επηρρεάσουν κάποιες "έννοιες" που σχετίζονται με τον θεό απο τον οποίο παίρνουν το όνομά τους ή τις ιδιότητες του ζώου που αντιπροσωπεύει το ζώδιο, και άλλα στοιχεία μαντικής τέχνης!!

Οδιευθυντήςτου πλανηταρίου (πρώην νομίζω)Δ. Σιμόπουλος
είπε γι αυτό το θέμα.Δεν υπάρχει ένα στοιχείο αλήθειας στα πάσης φύσεως ωρόσκοπιο και αστρολογία.
Αλλο αστρονομια αλλο αστρολογια. Αν η αστρολογια εχει καποια βαση αυτο δε θα μας το πει κανεας αστρονομος ή αστροφυσικος αφού δεν ειναι αυτη η δουλεια, ούτε ο τομέας του. Ο Διευθυντής του Πλανηταρίου δεν είναι πιο αρμόδιος να απορρίψει την αστρολογία απο ένα γιατρό, ένα πυρηνικό φυσικό ή εμένα τον ίδιο. Είναι σα να κοιτάς μια ζυγαριά για να δεις τί ώρα είναι.

Το μόνο που μπορει κάποιος αστροφυσικός να ισχυριστεί, είναι οτι οι υποτιθέμενες δυνάμεις και επιδράσεις των πλανητών, δεν είναι (προς το παρόν) μετρήσιμες ωστε να αποδειχτει εργαστηριακα η επιδραση τους στη ζωη μας και αρα η ισχυς της αστρολογιας

Να αναφέρω πάντως οτι απο την άλλη ασχολούνται με αστρολογία και επιστήμονες. Ένας απο τους αστρολόγους που εμφανίζονται στην τηλεόραση είναι Μαθηματικός. Υποθέσεις για το ποσο πιστεύει αυτά που λέει, αν τα κάνει για τα λεφτά κλπ, μπορει να κανει ο καθένας.

Το μόνο που μπορεί να ισχύει(με επιφύλαξη το λέω)
οι ομοιότητες των γενικών χαρακτηριστικών των ανθρώπων
που βρίσκονται στο ίδιο ζώδιο...Δεν παρακολουθώ τους αστρολόγους
για ν' ακούσω πως θα μου πάει η ημέρα.
Αυτο ειναι κατι που κι εγω θα το δεχομουν με επιφύλαξη. Μάλιστα υπάρχουν κάποιοι αστρολόγοι που αντιτίθενται στο εμπόριο των ζωδίων. Πιστεύουν οτι το ωροσκόπιο έχει μόνο προσωπική βάση, και δεν έχει νοημα σε κάθε ζώδιο γενικά και αόριστα.

Επαναλαμβάνω οτι τα παραπάνω είναι αποσαφηνίσεις σε κάποια πράγματα που θεώρησα παρανοήσεις, και όχι υπεράσπιση της αστρολογίας. Δηλαδη δεν μπορω να απορριψω την αστρολογια με το επιχειρημα οτι "οι πλανητες δεν καθοριζουν τη μοιρα μου", γιατι, απ' όσο έχω δει, δεν πρεσβευει κατι τετοιο η αστρολογια. Το θέμα είναι να ξέρουμε με τί ακριβώς διαφωνούμε και τί απορρίπτουμε.

Ειναι πιθανο οι παραπανω εκλογικευσεις να ειναι προσφατο φρουτο ωστε να αποκτησει η αστρολογια περισσοτερο επιστημονικοφανές κυρος και να δικαιολογησει τις αποτυχιες της.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 26-02-11 στις 06:50
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Gildor For This Useful Post:
Alaman (08-05-10), dimitrios83 (16-10-10), minazafir (28-05-10), purple anemone (13-10-09)