Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1514  
Παλιά 10-11-12, 17:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Editorial

Καλημέρα
Σήμερα, Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012


Ανατολή ήλιου: 7:00πμ. Δύση ήλιου: 5:17μμ. Πανσέληνος: σε 16 ημέρες

Γιορτάζουν : Βίκτορας, Βικτωρία, Μηνάς.

Έφυγαν :
1990
Ο μεγάλος μας ποιητής Γιάννης Ρίτσος.

1990
Ο ηθοποιός Αλέξης Μινωτής.

2004
Ο Γιάσερ Αραφάτ, ηγετική μορφή του παλαιστινιακού αγώνα και πρώτος πρόεδρος της Παλαιστινιακής Αρχής.


Τα γεγονότα της ημέρας :
1912
Η Σάμος, υπό το Θεμιστοκλή Σοφούλη, επαναστατεί και κηρύσσει την ένωση της με τη μητέρα Ελλάδα. Η Ένωση δεν αναγνωρίστηκε προσωρινά από την Ελλάδα, για λόγους διπλωματικούς.

1912
Απελευθέρωση της Καστοριάς. Ο Ελληνικός Στρατός (III Μεραρχία και 1ο Σύνταγμα Ιππικού) απελευθερώνει την Καστοριά.

1912
Απελευθέρωση της Χίου. Συγκρότημα του 7ου Συντάγματος Πεζικού, που μεταφέρθηκε με τα ατμόπλοια «Πατρίς», «Σαπφώ» και «Εριέττα», με την υποστήριξη της Μοίρας Ευδρόμων του Στόλου, αποβιβάζεται στη θέση Κοντάρι, νότια από το λιμάνι της Χίου. Την επόμενη μέρα απελευθερώνει την πόλη της Χίου και συνεχίζει τις επιχειρήσεις προς το εσωτερικό του νησιού, αναγκάζοντας την τουρκική φρουρά από 37 αξιωματικούς και 1.800 οπλίτες να παραδοθεί στις 21-12-1912.

1940
Βομβαρδίζονται από ιταλικά αεροσκάφη οι περιοχές των Πρεσπών, το Μέτσοβο, τα Ιωάννινα, το Κιλκίς, η Κέρκυρα, το Ηράκλειο Κρήτης, κ.ά. Από την Ελληνική Αεροπορία ενεργούνται αναγνωρίσεις σε όφελος της Στρατιάς και βομβαρδίζεται η περιοχή του Αυλώνα.

1950
Αναχωρεί από την Ελλάδα το Ελληνικό Σμήνος Μεταφορικών Αεροσκαφών (τύπου Ντακότα) της Πολεμικής Αεροπορίας και φτάνει στην Ιαπωνία την 1-12-1950 για να συμμετάσχει στον πόλεμο της Κορέας.
Πηγή : Πολεμικά γεγονότα του έθνους - AcroBase


Είπαν : Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις, ―εκεί που πάει να σκύψει
με το σουγιά στο κόκαλο, με το λουρί στο σβέρκο,
Να τη, πετιέται αποξαρχής κι αντρειεύει και θεριεύει
και καμακώνει το θεριό με το καμάκι του ήλιου. - Γιάννη Ρίτσου.


Το ποίημα της ημέρας : Γιάννης Ρίτσος - Εἶναι ὁρισμένοι στίχοι

Εἶναι ὁρισμένοι στίχοι-κάποτε ὁλόκληρα ποιήματα-
ποὺ μήτε ἐγὼ δὲν ξέρω τί σημαίνουν. Αὐτὸ ποὺ δὲν ξέρω
ἀκόμη μὲ κρατάει. Κι ἐσὺ ἔχεις δίκιο νὰ ρωτᾷς.
Μὴ μὲ ρωτᾷς.
Δὲν ξέρω σοῦ λέω.
Δυὸ παράλληλα φῶτα ἀπ᾿ τὸ ἴδιο κέντρο. Ὁ ἦχος τοῦ νεροῦ
ποὺ πέφτει τὸν χειμῶνα, ἀπ᾿ τὸ ξεχειλισμένο λοῦκι
ἢ ὁ ἦχος μιᾶς σταγόνας καθὼς πέφτει
ἀπό ῾να τριαντάφυλλο στὸν ποτισμένο κῆπο
ἀργὰ-ἀργὰ ἕνα ἀνοιξιάτικο ἀπόβραδο
σὰν τὸν λυγμὸ ἑνὸς πουλιοῦ. Δὲν ξέρω
τί σημαίνει αὐτὸς ὁ ἦχος-ὡστόσο ἐγὼ τὸν παραδέχομαι.
Τ᾿ ἄλλα ποὺ ξέρω στὰ ἐξηγῶ. Δὲν τὸ ἀμελῶ.
Ὅμως κι αὐτὰ προσθέτουν στὴ ζωή μας. Κοιτοῦσα
ὅπως κοιμότανε, τὸ γόνατό της νὰ γωνιάζει τὸ σεντόνι-
Δὲν ἦταν μόνο ὁ ἔρωτας. Αὐτὴ ἡ γωνία
εἶναι ἡ κορυφογραμμὴ τῆς τρυφερότητας, καὶ τὸ ἄρωμα
τοῦ σεντονιοῦ, τοῦ λευκοῦ καὶ τῆς ἄνοιξης, συμπλήρωναν
ἐκεῖνο τὸ ἀνεξήγητο ποὺ ζήτησα, ἄσκοπα καὶ πάλι, νὰ στὸ ἐξηγήσω.


Η φωτογραφία της ημέρας

Οι τρεις καμηλοπαρδάλεις περιμένουν με αγωνία την νέα τους συγκάτοικο. Οι Jimiyo, Nyota και Zarafa περιμένουν την άφιξη της Kitoto. Η νεαρή θηλυκιά μεταφέρθηκε από έναν άλλο ζωολογικό κήπο του Σίδνει, στον Taronga zoo. (EPA/ Damian Shaw)
Γούτσου, γλύκες είναι.

Προτάσεις : Σήμερα Κυριακή 11 Νοεμβρίου, το αθηναϊκό κοινό θα έχει την ευκαιρία να συμμετάσχει στην παγκόσμια πρεμιέρα του ντοκιμαντέρ «11Eleven Project».
Στις 12 το μεσημέρι, στον δημοτικό κινηματογράφο «Σινεάκ» στον Πειραιά, σε συνεργασία με τον Οργανισμό Πολιτισμού και Αθλητισμού Νεολαίας (ΟΠΑΝ) του Δήμου Πειραιά, και στις 8 το βράδυ στο Nixon bar στον Κεραμεικό, το κοινό θα ταξιδέψει μέσα σε 75 λεπτά σε 179 χώρες από όλον τον κόσμο.


Επίκαιρα : Στο «λαβύρινθο» των αποδείξεων θα μπλεχτούν για μια ακόμη χρονιά, το 2013, οι φορολογούμενοι, καθώς το οικονομικό επιτελείο αποφάσισε να μην καταργήσει το σύστημα, απλώς να το προσαρμόσει στο νέο καθεστώς φορολόγησης που σχεδιάζει για μισθωτούς και συνταξιούχους.

Με χιούμορ

Σκίτσο του Ανδρέα Πετρουλάκη από την Καθημερινή

Το ανέκδοτο της ημέρας

Η γιαγιά του Γιαννάκη του δίνει λεφτά για τα γενέθλια του! Ο Γιαννάκης τα πέρνει και φεύγει αλλά τον σταματάει η μητερα του:
- Γιαννάκη κάτι ξέχασες να πεις στην γιαγιά σου!
- Τι;
- Τι λέω εγώ στον πατέρα σου κάθε φορά που μου δίνει λεφτά;
- Αααααααααα ναι και απανταει στην γιαγια: μόνο αυτά έχεις;


Επίφυλλίδα : Εδώ η δόση, εκεί η δόση, που είναι η δόση;

__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
maralin (11-11-12), Nikoscot (10-11-12)