Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #752  
Παλιά 10-10-10, 18:02
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα


Δευτέρα 11 Οκτωβρίου 2010

Ανατολή ήλιου: 7:29πμ
Δύση ήλιου: 6:56μμ
Πανσέληνος: σε 11 ημέρες

Σαν σήμερα :

1822: Η Μαντώ Μαυρογένους, επικεφαλής των κατοίκων της Μυκόνου, αποκρούει επίθεση αλγερινών πειρατών.
1862: Η εν Αθήναις Επαναστατική Επιτροπή (Δημήτριος Βούλγαρης, Ρούφος Μπενιζέλος, Κωνσταντίνος Κανάρης) κηρύσσει έκπτωτο τον βασιλιά Όθωνα.
1922: Ο ελληνικός στρατός εγκαταλείπει την Ανατολική Θράκη βάσει της Συνθήκης των Μουδανιών και αποσύρεται πέραν της δυτικής όχθης του Έβρου.
1976: Η χήρα του Μάο Τσε Τουνγκ, Τσιανκ Τσινκ και η αποκαλούμενη «συμμορία των τεσσάρων» συλλαμβάνονται από τις κινεζικές αρχές, με την κατηγορία ότι ετοίμαζαν πραξικόπημα.
1981: Ένας άγνωστος νεαρός, με ιδιαίτερο ύφος και χαρακτηριστικά, ανοίγει τη συναυλία των Rolling Stones στη Νέα Υόρκη... Το όνομά του Prince.
2003: Η ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού γράφει ιστορία, καθώς είναι η πρώτη ελληνική που αντιμετωπίζει ομάδα του ΝΒΑ στην έεδρα της. Αγωνίζεται στο Τορόντο με τους τοπικούς Ράπτορς και χάνει με 98-76.

Είπαν :

«Η γενναιότητα είναι προτιμότερη απ’ τη σύνεση.» Αριστοτέλης

Το ποίημα της ημέρας :

Ἐπιλογικό, Γιάννης Ρίτσος

Νὰ μὲ θυμόσαστε - εἶπε. Χιλιάδες χιλιόμετρα περπάτησα
χωρὶς ψωμί, χωρίς νερό, πάνω σὲ πέτρες κι ἀγκάθια,
γιὰ νὰ σᾶς φέρω ψωμὶ καὶ νερὸ καὶ τριαντάφυλλα.
Τὴν ὀμορφιὰ
Ποτές μου δὲν τὴν πρόδωσα. Ὅλο τὸ βιός μου τὸ μοίρασα δίκαια
Μερτικὸ ἐγὼ δὲν κράτησα. Πάμπτωχος. Μ᾿ ἕνα κρινάκι τοῦ ἀγροῦ
τὶς πιὸ ἄγριες νύχτες μας φώτισα. Νὰ μὲ θυμᾶστε.
Καὶ συγχωρᾶτε μου αὐτὴ τὴν τελευταῖα μου θλίψη:
Θἄθελα
ἀκόμη μιὰ φορὰ μὲ τὸ λεπτὸ δρεπανάκι τοῦ φεγγαριοῦ νὰ θερίσω
ἕνα ὥριμο στάχυ. Νὰ σταθῶ στὸ κατώφλι, νὰ κοιτάω,
καὶ νὰ μασῶ σπυρὶ σπυρὶ τὸ στάρι μὲ τὰ μπροστινά μου δόντια
θαυμάζοντας κι εὐλογώντας τοῦτον τὸν κόσμο ποὺ ἀφήνω,
θαυμάζοντας κι Ἐκεῖνον ποὺ ἀνεβαίνει τὸ λόφο στὸ πάγχρυσο λιόγερμα. Δέστε:
Στὸ ἀριστερὸ μανίκι του ἔχει ἕνα πορφυρὸ τετράγωνο μπάλωμα. Αὐτὸ
δὲν διακρίνεται πολὺ καθαρά. Κι ἤθελα αὐτὸ προπάντων νὰ σᾶς δείξω.
Κι ἴσως γι᾿ αὐτὸ προπάντων θ᾿ ἄξιζε νὰ μὲ θυμᾶστε.


Προτάσεις : ΜΑΡΙΖΑ. Η «ιέρεια» του fado (και όχι μόνο), η τραγουδίστρια με την εκπληκτική φωνή και παρουσία, είναι για ακόμα μία φορά εδώ. Τώρα, με ρεπερτόριο εμπλουτισμένο και από το πιο πρόσφατο άλμουμ της, «Terra». (Θέατρο Παλλάς Βουκουρεστίου 5, City Link, 2103213100).

Η φωτογραφία της ημέρας

Πρωινό φθινοπώρου...

Επίκαιρα : Αντιδράσεις τόσο στο εσωτερικό της χώρας, όσο και εκτός, προκαλούν οι δηλώσεις τουΖαν-Κλοντ Γιούνκερ, ότι τα προβλήματα της ελληνικής οικονομίας ήταν γνωστά, αλλά οι Βρυξέλλες δεν έπραξαν τίποτα.

To θέμα της ημέρας :
Ένας νέος χώρος στο internet που θα επιδιώξει να φέρει κοντά ανθρώπους με κοινά ενδιαφέροντα γύρω από την τεχνολογία, ξεκίνησε σήμερα τη λειτουργία του, NewsTech.gr

Με χιούμορ :


Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 10-10-10 στις 18:46
Απάντηση με παράθεση
The Following 6 Users Say Thank You to Naias For This Useful Post:
Elrik (10-10-10), HelenA (10-10-10), justin (11-10-10), pazo (10-10-10), varthol (10-10-10), Xenios (10-10-10)