Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 20-10-08, 14:50
panosber Ο χρήστης panosber δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-04-10 15:53
Φύλο: Άντρας
Τις έκανα και τις δύο μαζί τον περασμένο Μάιο χωρίς κανένα πρόβλημα. Σχετικά με την προετοιμασία ο γιατρός μου έδωσε τις εξής οδηγίες: α) Δύο μέρες πρίν την εξέταση να κάνω μια σχετικά αυστηρή δίαιτα β) Την προηγουμένη της εξέτασης να πάρω το φάρμακο (καθαρτικό ουσιαστικά) που θα καθαρίσει τον εντερικό σωλήνα και μου απαγόρευσε τη λήψη στερεάς τροφής επιτρέποντας μου μόνο τα "άσπρα" υγρά που σημαίνει πρακτικά πολύ νερό και ίσως π.χ ενα ζωμό απο λαχανικά ή κοτόπουλο πολύ καλά σουρωμένο.
Την ημέρα της εξέτασης μου χορήγησε διπλή δόση "μέθης" και ξυπνώντας με απο έναν βαθύ ύπνο είχαν γίνει και οι δύο εξετάσεις χωρίς να αντιληφθώ το παραμικρό.
Δύο πρακτικές συμβουλές που θα έδινα, απο την δική μου εμπειρία βέβαια, είναι 1) Η προηγούμενη της εξέτασης θέλει οπωσδήποτε άδεια απο τη δουλειά ή ακόμα καλύτερα να την κάνεις Δευτέρα ώστε να έχεις στη διάθεση σου την Κυριακή για προετοιμασία διότι δεν μπορείς να αποχωριστείς το WC και 2) να έχεις έναν άνθρωπο σου μαζί σου ώστε να σε πάει σπίτι μετά την εξέταση γιατί θέλεις κάνα τρίωρο να συνέλθεις. Πάντως είναι βέβαιο και θα στο πεί και ο γιατρός σου ότι δεν μπορείς να οδηγήσεις μετά την διπλή αυτή εξέταση
Απάντηση με παράθεση