Θέμα: ID3 tag editor
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 28-12-07, 05:17
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωρίζει κανείς κανένα προγραμματάκι εύχρηστο για να προσθέτει κανείς δεδομένα (περιγραφές) σε αρχεία ήχου;

Μέχρι τώρα δουλεύω τον editor που έχει το winamp αλλά είναι αρκετά δύσχρηστο.

Κανένα άλλο;
Εγώ έχω το http://www.mutschler.de/mp3ext/ Είναι λίγο παλιό αλλά κάνει ακριβώς αυτό που θέλω.

Στα θετικά:
  • Βάζει ένα έξτρα tab sheet στο παράθυρο right click -> properties πάνω σε αρχεία/ directories.

    (μη μπερδεύεστε με τα Γερμανικά, το πρόγραμμα έχει και Αγγλικά)
  • Δίνει δυνατότητα επεξεργασίας όλων των id3 fields και έχει τρόπους εξαγωγής fields από filenames, mass/single actions κλπ.
  • Ενσωματώνεται πλήρως στον windows explorer και του προσθέτει χρήσιμα tooltips πάνω στα αρχεία και στήλες με πληροφορίες όπου χρειάζεται.
  • Τα actions είναι κανονικά batch files με παραμέτρους από το id3 tag, οπότε κάνεις πρακτικά τα πάντα (πχ είχα βγάλει σε csv όλα τα δεδομένα από πολλά mp3 για να τα εισάγω σε πίνακες βάσης δεδομένων).
  • Συμπεριλαμβάνεται icon handler, που αλλάζει τα εικονίδια των mp3 στον windows explorer ανάλογα με το bit rate τους (ώστε πχ να διακρίνονται εύκολα οι παλιατζούρες των 64kbit).
  • Έχει επιλογή να προσθέσεις μέχρι και 10 εικόνες μέσα σε ένα mp3, πχ cover, back, inlay, artist. Δεν ξέρω αν αυτό είναι κάτι που το κάνουν όλα τα σχετικά προγράμματα, απλά ένας φίλος με iPod το βρήκε πολύ χρήσιμο
Στα αρνητικά:
  • Λόγω ηλικίας (2004) o icon handler δεν αναγνωρίζει variable bit rate.
  • Το πρόγραμμα υποστηρίζει μόνο mp3.
  • Έχει κάποια προβλήματα αν θες να γράψεις/ διαβάσεις χαρακτήρες εκτός αγγλικών και ελληνικών.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση