Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #412  
Παλιά 26-09-11, 18:27
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από red Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΟΣ
γεια σας και από μένα. Μόλις μου είπε ο γιατρός μου ότι πρέπει να κάνω εντερόκλυση και έχω πάθει πανικό. (Γενικά αγχονομαι πολύ με ότι έχει να κάνει με ενέσεις και ειδικά τα ενδοφλέβια κλπ).
Πριν κάτι μήνες είχα δοκιμάσει να κανώ την αξονική εντερογραφεία (το οποίο προηποθέτει την ενδοφλέβιο χορήγηση ιωδιούχου σκιαγραφικού ) και την οποία λόγω πανικού δεν κατάφερα να ολοκληρώσω. Τώρα ο γιατρος μου θέλει να κάνω εντερόκλυση.
Υπάρχει κάποιος που το έκανε να μου πόσο επώδυνο έιναι?

Ευχαριστώ
Καλησπέρα..
Κατ' αρχήν κοίτα να ηρεμήσεις...
Όλοι μας εχουμε περάσει αυτές τις εξετασεις... και κανεις μας δεν επαθε τιποτα...
Δευτερον καλα ειναι να μας πεις απο που εισαι...
Εγω εκανα μαγνητικη εντεροκλυση τον Μαιο στη Θεσσαλονικη (με pm μπορω να σου πω το νοσοκομειο) και την εκανα χωρις σωληνακια απο τη μυτη (που ειναι η κλασικη μεθοδος)
Συγεκριμένα:
1)Κυριακή 3 λίτρα νερό με 3 φακελάκια καθαρτικό fortrans
2)Δευτέρα πρωί (7.30 - 8.00) 1 λίτρο νερό ή τσάι με 1 φακελάκι καθαρτικό fortrans
3)9.30 πρωί στο ιδιωτικό νοσοκομείο 2 κλίσματα enema για να καθαρισει το κατω μερος του παχεως εντερου..
4)10.30 μου εφεραν 2 λίτρα νερό με μανιτόλλη (σκιαγραφικό) και τα ήπια μεχρι τις 11.15
ενώ κατά τη διάρκεια που τα έπινα μου έκαναν 2 ενέσεις buscopan στον πισινό και μου πέρασαν μια πεταλούδα στο χέρι από την οποία χορηγησαν προσθετο σκιαγραφικό κατά τη διάρκεια της εξέτασης.
5)11.30 ειμαι μεσα στο μηχανημα, διαπιστωνουν οτι δεν εχει κατεβει ολο το υγρο, με βγαζουν κανω μια βολτα με αδαμιαία περιβολή και ξανα μεσα και αυτη τη φορα ολα πανε καλα...
Σε 30 λεπτά ειμαι εξω και ψαχνω να βρω τουαλετα λογω καθαρτικων... χαχα

συνολικό κόστος 530,00 Ευρα (δεν τα δικαιολογει το Ταμειο)

Θετικά εντερόκλυσης χωρις σωληνακι απο τη μύτη:
1.Όχι σωληνάκι και άρα οχι δυσφορία...
2.Ιδιωτικο νοσοκομείο (πιο κυριλε...)

Αρνητικά:
1.ποιο πολλα καθαρτικα σε σχεση με την κλασικη μεθοδο (ξεσκισμα.... σου φευγουν και τα νεφρά... χαχα)
2.το κόστος...

Ότι άλλο θελεις εδω ειμαι...
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 26-09-11 στις 18:43
Απάντηση με παράθεση