Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 25-01-08, 22:42
ΜΗ ΕΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΣ
Guest
 

καλησπερα. τυχαια βρηκα αυτη τη σελιδα ψαχνοντας πληροφοριες στο google για τις νεες θεραπίες του πολλαπλου μυελώματος. διαβασα ολα τα μηνύματα και αποφασισα να στειλω και εγω ενα αφου ο πατέρας μου πασχει απο την ιδια αρρωστια. πριν απο περιπου 8 χρονια εγινε η διαγνωση της αρρωστιας αφου ομως κοντεψε να μεινει παραλλιτος γιατι η συγκεκριμενη αρρωστια εχει κύριο συμπτωμα τους πονους στα κοκκαλα και κατα συνέπεια τις επαννηλημενες επισκεψεις σε ορθοπεδικους και επειτα σε φυσιοθεραπευτες που για κακη μας τυχη στην περιπτωση του πατερα μου κανενας απ'αυτους δεν σκεφτηκε οτι μπορει να ειναι κατι πιο σοβαρο αφου δεν υπηρχε βελτιωση της καταστασης του. επαθε λοιπον καθηζιση στην σπονδυλικη στηλη και ενας οικογεννειακος παθολογος ο οποιος ενδιαφερθηκε να δει την απλη ακτινογραφια εκανε την διαγνωση. κατεβηκαμε Θεσσαλονικη για θεραπεια η οποια ομως δεν ειχε θετικα αποτελεσματα. επειτα οι γιατροι μας εστελναν Αθηνα. αποφασησαν ομωσ οι γονεις μου λογω οικονομικων δυσκολιων να απευθυνθουν σε καποιο πιο κοντινο νοσοκομειο. μας δεχτηκαν λοιπον στο νοσοκομειο Αλεξανδρουπολης στο αιματολογικο τμημα το οποιο ειναι απο τα καλυτερα της Ελλαδας και το team τον ιατρων παρα πολυ καλο. ο πατερας μου τελικα εκανε αυτολογη μεταμοσχευση και μεχρι περσυ εκανε συντηρηση. αλλα τον φεβρουαριο του 2007 υποτροποιασε και ξεκινησαμε νεο κυκλο θεραπειας η οποια δυστυχως ειχε πολλες παρενεργειες και αναγκαστηκε να την σταματησει. τωρα ακολουθει το τελευταιο σχημα θεραπειας με χαπι και εχει πολυ καλη ανταποκριση. ελπιζουμε παντα στο καλυτερο. θελω λοιπον να πω σε ολους οσους εχουν να αντιμετωπισουν αυτη την αρρωστια να κανουν υπομονη και πανω απ'ολα να εχουν θετικη σκεψη. οχι μονο ο ασθενης αλλα και οι γυρω του πρεπει να του μεταφερουν θετικη ενεργεια και αυτο το λεω γιατι ο πατερας μου ηταν στην συντηρηση για περιπου 6 χρονια και καταφεραμε ολη η οικογενεια μεσα σ'αυτα τα χρονια να το ξεχασουμε τελειως και να ζησουμε ολοι μαζι μια φυσιολογικη ζωη. το ιδιο ευχομαι σε ολους.

ΥΣ. το κακο μ'αυτη την ασθενεια ειναι οτι τα τελευταια χρονια χτυπαει νεα σε ηλικια ατομα. οπως και στην περιπτωση του πατερα μου (48 - 49 χρονων)
Απάντηση με παράθεση