Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2020  
Παλιά 23-08-17, 05:32
Effie89 Ο χρήστης Effie89 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-09-17 06:47
Αρχική Δημοσίευση από Anastasia1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα είμαι η Αναστασία 27 ετων και μόλις πριν απο 4 μερες μετα απο μια κολονοσκόπηση και μια καλπροτεκτινη κοπράνων 760 (Φ.Τ <=50) ο γιατρος με ενημερωσε ότι πάσχω από νόσο του Crohn. Κάτι που απευχόμουν καθώς πολύ γνωστή σε εμένα αφού εδώ και 6+ χρόνια νοσεί η αδελφή μου. Ακόμα δεν μου έχει δώσει κάποια θεραπεία καθώς περιμένουμε να βγουν οι βιοψίες, μου είπε πολύ φευγαλέα ότι θα ακολουθήσουμε θεραπεια με κορτιζόνη, κάτι το οποίο με τρομαζει, καθώς η κορτιζόνη ως γνωστων σε πρίζει καθως και επιρρεάζει ψυχολογια κτλ. Απο την στιγμη της διαγνωσης οι πόνοι στην κοιλια και οι επισκέψεις στην τουαλέτα αυξήθηκαν συμαντικά, μου είναι πολύ δύσκολο να το δεχτώ και να το διαχειρηστώ. Ακούω ιστορίες άλλων και όλοι μου λένε ότι υπάρχουν και χειρότερα, αλλά καθόλου απίθανο τα χειρότερα να με περιμένουν και εμένα. Πώς καταφέρατε να δεχτείτε αυτήν την κατάσταση και να την αντιμετωπίσετε? ποιες ήταν οι δικές πρώτες σκέψεις όταν διαγνωστήκατε με την Νόσο? Εγώ αντιμετωπίζω την κατάσταση με υπερβολή ή είναι όντως δύσκολο για όλους? Φοβάμαι στην συνέχεια τι θα πρέπει να αντιμετωπίσω, φοβαμαι τα φαρμακα, τους γιατρους, τις ενεσεις όλα!

Γειά σου Αναστασία, είμαι η Έφη και είμαι στην ηλικία σου Λοιπόν έχω να σου πω το εξής όντας αισθητικός φοβόμουν αρκετά και για το πρήξιμο προσώπου και για την αύξηση της τριχοφυιας εξαιτίας της κορτιζόνης.. Όμως έκανα τόσο προσεκτική διατροφή αυστηρά όχι αλάτια και όχι ζάχαρη και το σώμα μου όχι μόνο δεν φούσκωσε αλλά αδυνάτισε.. Αναστασία έχω κάνει σωματαρα και χωρίς ίχνος κυτταρίτιδας πρώτη φορα το βλέπω τόσο τέλειο το σώμα μου και δεν θα το κατάφερνα αν δεν έπαιρνα κορτιζόνη και δεν αναγκαζόμουν να κόψω αυτά τα 2.. Πριστηκα ελάχιστα στο πρόσωπο.. Προσοχή όμως μην κόψεις μόνο τα αλάτια κόψε και τη ζάχαρη κατάλαβα ότι και αυτή σε πρήζει λίγο. Όσο για την τριχοφυια απλά το χνουδι έγινε μετά από ένα 2 μηνό λίγο πιο έντονο αλλά μλκιες.. Μια χαρά πούλαγα και πάλι τις αποτριχώσεις. Τώρα το ψυχολογικο σίγουρα βοηθάει αν έχεις κάποιες συγκρούσεις μέσα σου να απευθυνθείς σε ειδικό ψυχολόγο η κορτιζόνη δεν θυμάμαι να μου δημιούργησε κάτι... Όσο όταν μου πρώτοεμφανιστηκε ήμουν 18 έδινα πανελλήνιες ανυπομονούσα να βγω απτό νοσοκομείο για να διαβάσω και δίπλα μου ήταν μια κοπέλα με καρκίνο στα 19 και όταν με είδε να κλαίω μου είπε "γιατί κλαις εγώ μπορεί να μη ζω μέχρι τις δικές σου πανελλήνιες" συνεπώς το βούλωσα και κατάλαβα ότι υπάρχουν και χειρότερα.. Πρέπει να κάνεις υγιηνη ζωή και όχι άγχος είναι σαν να σε αναγκάζει το σώμα σου να το κάνεις και έτσι παρτο. Επίσης μην διαβάζεις όλες τις μλκιες που γράφουν η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική εσύ μπορεί να κάνεις μια υποτροπη σε όλη σου τη ζωή και ο άλλος να έχει 5 χειρουργεία τον μηνα... Δεν είναι τίποτα όλα καλά θα πάνε φιλιά
Απάντηση με παράθεση