Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 25-04-09, 13:48
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από zefoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας!Διάβασα όλες τις παραπάνω συζητήσεις,απορίες και απαντήσεις,και θα ήθελα να ρωτήσω τι μπορεί να συμβαίνει όταν τα λευκά αιμοσφαίρια εχουν φτάσει στο 2.86-.
To έχω πει πολλές φορές, αλλά νομίζω οτι δεν έχει γίνει αντιληπτό. Οι εξετάσεις έχουν νόημα μόνο σε συγκεκριμένο κλινικό πλαίσιο και ερμηνεύονται μόνο σε σχέση με το ιστορικό του ασθενούς και όλα τα υπόλοιπα ευρήματα.

Το βασικό ερώτημα είναι γιατί έκανες τη συγκεκριμένη εξέταση και τι ψάχνεις να βρεις! Αν είσαι τελείως καλά και δεν έχεις κανένα πρόβλημα υγείας και καμία άλλη ανωμαλία στη γενική αίματος τότε το μόνο που προτείνω είναι να ξανακάνεις μια γενική αίματος (+ πλακάκι, δηλαδή να το δει ένας αιματολόγος) σε 1 μήνα. Αν τώρα έχεις πυρετό, ρινορραγίες, εξανθήματα στα κάτω άκρα και δεν ξέρω και'γω τι άλλο τότε προφανώς το εύρημα έχεις τελείως διαφορετική σημασία!

Το 80% των διαγνώσεων προκύπτουν από το ιστορικό και μόλις ένα 10% προκύπτει απο τις εξετάσεις. Χωρίς ιστορικό, μια σκέτη τιμή δε λέει ΤΙΠΟΤΑ!

Η επιστημονική ερμηνεία του πράγματος έχει να κάνει με την εκ των προτέρων πιθανότητα για μια συγκεκριμένη διάγνωση και τη μεταβολή της (λόγος πιθανοτήτων, θεώρημα Bayes) ως συνάρτηση ενός νέου δεδομένου. Ετσι, για τη συντριπτική πλειοψηφία των εργαστηριακών εξετάσεων, η μεταβολή της πιθανότητας δεν είναι αρκετά μεγάλη ώστε να θέσει τη διάγνωση αν δεν υπάρχει ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ βάσιμη υποψία. Απλοποιώντας, μια σκέτη εργαστηριακή τιμή μπορεί πχ να αυξάνει την πιθανότητα για μια διάγνωση 2 φορές. Αν η κλινική υποψία είναι στο 40% τότε μετά την εργαστηριακή εξέταση, η συνολική πιθανότητα είναι 2*40%=80%, άρα η διάγνωση επιβεβαιώνεται. Αντίθετα, αν η εκ των προτέρων πιθανότητα είναι στο 10%, ακόμα και αν η εργαστηριακή εξέταση είναι θετική, η πιθανότητα ανεβαίνει μόλις στο 20% και δεν είναι αρκετή. Δηλαδή, το ίδιο εργαστηριακό αποτέλεσμα στη μια περίπτωση είναι σημαντικό και στην άλλη είναι ασήμαντο.

Μια ακόμη φορά:
Οι εξετάσεις σχεδόν ποτέ δεν ερμηνεύονται μόνες τους.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
zefoula (26-04-09)