Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1077  
Παλιά 18-12-12, 13:45
spiva74 Ο χρήστης spiva74 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-02-13 17:30
ΒΟΗΘΕΙΑ?

Αρχική Δημοσίευση από Gabriel_Knight Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους.
Είμαι 40 χρονών και έχω την crohn από τα 19.
Έχω περάσει πολλά και μπορώ να βοηθήσω και εγώ από την πλευρά μου όποιον θέλει.
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να καταλάβετε ότι δεν είστε άρρωστοι.
Το δεύτερο και πιο δύσκολο είναι να καταλάβει και το περιβάλλον σας ότι δεν είστε άρρωστοι.
Η crohn είναι μία ευαισθησία που έχουμε και μας μαθαίνει πως πρέπει να είναι ο τρόπος ζωής μας.
Όχι άγχος, όχι στεναχώριες,όχι κρεπάλες. Δεν είναι αρρώστια ψυχολογική.
Όλα είναι στο μυαλό μας. Η <<νόσος>> αυτή χτυπάει άτομα με υψηλό δείκτη ευφυίας που αντιλαμβάνονται αλλιώς την ζωή.
Γι'αυτό και αποκαλείται <<νόσος των Εβραίων>>.
Επίσης χτυπάει άτομα που έχουν έντονη σεξουαλική ζωή, τις λεγόμενες μηχανές του σεξ (μην σας κακοφαίνεται αυτό που λέω, αργά ή γρήγορα θα το καταλάβετε).
Δεν χρειάζεται πανικός όταν έχετε έξαρση, απλώς ηρεμήστε και καταπολεμήστε τις κακές σκέψεις σας με εργασιοθεραπεία ή με κάτι άλλο που σας ευχαριστεί.
Ειδικά τα νέα παιδιά που δεν είναι εξοικιωμένα με την νόσο πρέπει να αρχίσουν να σκέφτονται πιο αισιόδοξα (όσο και αν αυτό φαίνεται δύσκολο)και να αλλάξουν τον τρόπο ζωής τους προς το καλύτερο.
Η θεραπεία η δική μου πέρασε από πολλά στάδια. Είχα φτάσει στα 19 πολλή κοντά στην κολεκτομή αλλά τελικά ανέκαμψα με το Immuran (αζαθειοπρίνη) την οποία είχα πάρει για δύο χρόνια. Από τότε έχω διαστήματα με εξάρσεις και παίρνω κορτιζόνη (τώρα τελευταία παίρνω την Budenofalk) και πάντα salofalk.
Η ζωή μου έχει φυσιολογίκή ροή (είμαι παντρεμένος 14 χρόνια και έχω δυο παιδιά,μία κόρη 9 χρονών και ένα γιο 6 χρονών). Όποιος θέλει βοήθεια και μπορώ ας μου γράψει.
Καλησπέρα! Είμαι καινούργια και θα χρειαστώ τη βοήθειά σας. Διαγνώστηκα με νόσο του Crohn πριν από 2 εβδομάδες. Αυτό έδειξε η βιοψία της κολονοσκόπησης. Έχει προσβάλλει το λεπτό έντερο και το αριστερό μέρος του παχέως. Έχω χαμηλή φεριτίνη, απώλεια κιλών, οισοφαγίτιδα και όζους στο θυρεοειδή(που κανείς δε μου έχει πει αν οφείλονται στη νόσο) Διάρροιες μόνο όταν στενοχωριέμαι. Επειδή όμως δεν έχω τα υπόλοιπα συμπτώματα για τα οποία έχω διαβάσει, αναρωτιέμαι μήπως η βιοψία έκανε λάθος??? ή απλά μετά το αρχικό σοκ και κλάμμα, μπήκα στη φάση της άρνησης??????

Έχω ραντεβού στον Ευαγγελισμό με το Μάντζαρη που τον βρήκα σε sites που έψαχνα για τη νόσο. Ξέρει κανείς κάτι γι' αυτόν? Να του δείξω τυφλή εμπιστοσύνη ή να ψάξω και για άλλους έστω και σε ιδιωτικά νοσοκομεία? 9με καλύπτει η ιδιωτική ασφάλεια.Έχω ακούσει ότι το γαστρεντερολογικό του Ευαγγελισνού συνεργάζεται με το Ιατρικό Π. Φαλήρου (όπου μπορώ να κάνω όλα τα σχετικά)
Αν θέλει και μπορεί κάποιος να απαντήσει ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Απάντηση με παράθεση