Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 28-03-08, 00:29
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυο φορές που το βαλα είναι κάτι γκομενες που μιλάνε, είναι σίγουροι για αυτό που κάνουν ; Αμα ειναι ερωτοχτυπημενη η αλλη σιγα που θα χει το μυαλο της να κατεβασει το αεροπλάνο, μηνυμα στον γκομενο θα στελνει.
Ναι, ενώ άμα ο ελεγκτής είναι άντρας και καψούρης τι; Δεν το πολυκατάλαβα το σχόλιο

Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κάτι άλλο , είχα την εντύπωση οτι οι συνομιλίες μεταξύ του ATC και των αεροσκαφών γίνεται υποχρεωτικά στα αγγλικά, εδω με την ολυμπιακή το ελληνικό πάει σύνεφο, κατεβείτε εδω, στρίψτε εκεί, πρώτο φανάρι δεξιά και τα συναφή, τι γίνεται ;
Βάσει νόμου, πρέπει να γίνονται στα Αγγλικά όταν στο ίδιο κέντρο είναι συντονισμένες και διεθνείς πτήσεις, ώστε και οι ξένοι πιλότοι να έχουν αίσθηση του εναέριου χώρου που βρίσκονται, πράγμα το οποίο δεν εφαρμόζεται. Ακόμα χειρότερα, πολλές φορές ακούς σε μία φράση ανάμεικτα ελληνικά και αγγλικά.

Έχω προσέξει πάντως ότι ελληνικά μιλάνε συνήθως σε ώρες που δεν υπάρχει σημαντική κίνηση. (Πράγμα που και πάλι δε συνιστά ελαφρυντικό)
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση